Slušaj vest

Priča o mogućem nuklearnom ratu i "prebrojavanje" atomskih skloništa otvorila je pitanje koliko takvih mesta imamo u Srbiji? I dok su iz Javnog preduzeća "Skloništa" oglasili sa tačnim brojkama aktivnih i "trenutno zauzetih", otvorilo se pitanje o brojnim podzemnim prolazima i lagumima ispod Beograda, kao i o mogućnosti njihove upotrebe u ove svrhe.

Ekipa portala MONDO sišla je u jedan takav bunker, izgrađen 1948. godine, za potrebe odbrane Beograda u slučaju atomskog napada Sovjetskog Saveza.

Građen kao najstroža tajna, to je i ostao sve do 2008. godine, pa na stotine onih koji su prolazili preko brda u blizini Pobednika, uživali u pogledu neznajući da se nekoliko metara ispod njih nalazi bunker površine.

Do bunkera smo sišli strmim stepenicama, odakle nas je sagovornik, vodič, novinar i publicista Zoran Nikolić, uskim i dugim hodnicima poveo tzv. topovskom gnezdu. Na jednom  stepeniku, uklesan je datum 10. ili 18. oktobar 1953. godine, ali i danas nejasno šta označava.

J.N./ Mondo Vojni bunker, Kalemegdan

"Ovaj zid od cigle koji se nalazi ispred nas, bio bi srušen i tu se otvori jedan veliki komad neba, na ovo mesto dolazi protivavionski top kalibra 88 mm i vi dobijate jedno fino odbrambeno upotište. Ventilacija u bunkeru i danas savršeno radi, temperatura je stalna", rekao nam je dok smo razgledali jednu od dve identične prostorije ove vrste.

Nekoliko armiranobetonskih slojeva iznad nas, saznajemo, služili su da se u slučaju eksplozije iznad bunkera linije sila tako razlažu da vojska, koja je unutra, bude na sigurnom.

"Hodnik kroz koji smo prošli zapravo spaja dva identična topovska gnezda. Trubice koje vidite deo su ventilacionog sistema koji je onda bio priključen na glavnu gradsku električnu mrežu. Međutim, u vojnom objektu imate i alternativne izvore napajanja, što je u ovom slučaju bio dinamo. Kako je to izgledalo? Tako što bi jedan vojnik seo na biciklu, pa kojiko vrti pedale toliko ima i struje" objasnio nam je Nikolić.

image0.jpg
Foto: J.N./Mondo 

Za boravak u bunkeru, vojnici bi morali da zadovolje više uslova, poput onih koje moraju da ispune vojnici za tenk i podmornicu. To bi morali da budu sitni i žilavi momci, najpre psihofizički sposobni da u malom, zatvorenom prostoru izdrže duži vremenski period, u šta smo se uverili pogledom na spavaonu.

Prostorija bez otvora, taman tolika da u nju stanu dva kreveta na sprat, zbog čega je jasno da klaustrofobična osoba ne bi mogla da izdrži dugo u njoj jer bi tu morala da provede nedelje i nedelje.

"Iako građen pre više od 70 godina, u bunker kao da je vreme stalo. U hodnicima vidimo originalne kanistre za vodu, za koje smo čuli da im je uloga bila, u slučaju početka rata, da braniocima obezbedi dovoljno vode za nekoliko nedelja", dodao je naš sagovornik.

Iako je sve bilo spremno, do rata nije došlo i odavde se nikad nije pucalo.

(Mondo.rs)