U roku od šest meseci od njegovog postepenog uvođenja, očekuje se da će svaki granični prelaz u šengenskoj zoni koristiti novi sistem ulaska/izlaska (EES). Nakon brojnih odlaganja i zastoja, dugoočekivani sistem ulaska/izlaska (EES) Evropske unije mogao bi uskoro da se pojavi na granici u vašoj blizini.
Evropska komisija (EK) je 4. decembra predložila progresivan početak rada za EES, novi evropski digitalni granični sistem za državljane nečlanica EU.
Kada predlog bude odobren i EK odredi datum početka, države članice će imati šest meseci da ga primene. Zvanični sajt EES je potvrdio da će sistem početi sa radom 2025. godine, iako nije dat tačan datum. To znači da bi skoro devet godina nakon što je EES predložen, možda se najzad i ostvari.
Evo šta sve treba da znate o tome kako će Amerikanci, Britanci i druge zemlje koje nisu članice EU, među kojima je i Srbija, preći glanice bloka.
Šta je EES?
Sistem ulaska/izlaska biće automatizovani sistem registracije za putnike iz Ujedinjenog Kraljevstva i druge putnike van EU kojima nije potrebna viza za ulazak u EU.
Putnici će morati da skeniraju svoje pasoše ili drugu putnu ispravu svaki put kada pređu spoljnu granicu EU. Neće se primenjivati na legalne državljane ili stanovnike EU ili one sa vizama za dugotrajan boravak.
Sistem će registrovati ime putnika, biometrijske podtake i datum i mesto ulaska i izlaska. Skeniranje lica i podaci o otiscima prstiju će se uzimati svake tri godine i važe za više putovanja u tom periodu.
Zašto se EES uvodi i u kojim zemljama?
EES će se primenjivati na državljane koji nisu iz EU, koji dolaze u blok radi poseta, praznika ili posla i ostaju do 90 dana u periodu od 180 dana. Zvaničnici EU kažu da se sistem uvodi kako bi se poboljšala bezbednost granice i identifikovali putnici koji premaše dozvoljeno vreme u šengenskoj zoni (90 dana u periodu od 180 dana).
"Sa EES znaćemo tačno ko ulazi u šengensku zonu sa stranim pasošem", rekla je u avgustu Ilva Johanson, bivša evropska komesarka za unutrašnje poslove na eu-LISA, agenciji koja nadgleda velike evropske IT sisteme.
Primenjivaće se prilikom ulaska u sve zemlje članice EU, osim Kipra i Irske, kao i četiri zemlje koje nisu članice Šengena: Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.
Odlaganje za odlaganjem
Na eu-LISA u avgustu, Johanson je izjavila da će EES biti spreman za pokretanje pre nego što joj se petogodišnji mandat završi u novembru.
"Trenutak je najzad došao. Bilo je puno puta kada ste pomislili da se to neće nikad desiti. Ali hoće, sve se slaže", dodala je ona.
Međutim dva meseca kasnije, Johanson je saopštila da će datum lansiranja sistema koji je bio zakazan za 10. novembar, ponovo biti odložen. To je bio četvrti put da je uvođenje pomereno. Johanson je rekla da su Francuska, Nemačka i Holandija, zemlje koje imaju više od 100 miliona turista svake godine, rekle EK da nisu spremne da implementiraju sistem, izražavajući zabrinutost zbog nedostatka praktičnog testiranja.
Za prethodna kašnjenja kriva su IT pitanja i postavljanje novih automatizovanih barijera potrebnih na svim međunarodnim kopnenim, pomorskim i vazdušnim granicama u šengenskoj zoni. Neki aerodromi su prijavili da moraju da ojačaju svoje podove da bi mogli da prihvate teške nove skenere.
Kako će ulazak u šengensku zonu izgledati u narednim godinama
Iako zvanični datum lansiranja tek treba da bude objavljen, nikada se nije postavljalo pitanje da li će se EES na kraju dogoditi. Čini se da postepeni pristup daje zemljama učesnicama veću fleksibilnost za fino podešavanje svoje tehnologije i snalaženje u neočekivanim problemima.
Cilj je, prema EK, da novi sistem prvi dan proradi na 10 odsto graničnih prelaza u svakoj državi članici. Tokom ovog perioda lansiranja, putnički pasoši će i dalje biti pečatirani, i elektronski evidentirani.
Nakon šest meseci, EK očekuje da EES bude u potpunosti operativan. Još šest meseci nakon što EES bude pokrenut, putnici će takođe morati da se prijave za Evropski sistem za odobravanje i informacije putovanja (ETIAS), program ukidanja viza za putnike između 16 i 70 godina.
ETIAS će koštati 7 evra i važiće tri godine.
Dok je aplikacija dizajnirana da pojednostavi ulazak i izlazak iz Evrope takođe u razvoju, njena sposobnost da uhvati potrebne biometrijske podatke kao što su otisci prstiju ostaje nejasna.
BONUS VIDEO:
"Ne vidim što bi mogli da potcenjuju Zvezdu": Vladan Milojević otkrio šta će tražiti od igrača!
Ovo je tim Crvene zvezde za Milan u Ligi šampiona: Ivanić počinje na San Siru, da Mesi vidi kako treba!
"Partizan ide na Fajnal-for, Evroliga je prava košarka": Igrao sa Lebronom, a u Evropi pokazuje kakav je majstor
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!