• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko će da zatvori Artemijevu crkvu katakombu?

Artemijeve pristalice se vikendom okupljaju na bogosluženju u privatnom stanu u Njegoševoj ulici u Beogradu. Stanari se žale na miris tamjana, a SPC očekuje da Ministrastvo vera zabravi ovu ilegalnu "crkvu katakombu".

Raščinjeni vladika Artemije izjavio je Tanjugu da ne zna kome pripada stan u prizemlju zgrade u Njegoševoj ulici broj 73, nadomak Kalenićeve pijace u centru Beograda u kome su on i njegovi sledbenici otvorili "crkvu katakombu" i tvrdi da taj prostor nije vlasništvo Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Artemije, koga je Sveti arhijerejski sabor SPC raščinio na prošlogodišnjem jesenjem saboru u Beogradu, nije zeleo da komentariše otvaranje tog molitvenog prostora u centru grada.

"Postoji uredno sklopljen ugovor o zakupu tog prostora", rekao je on.

Koordinator pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske Velibor Džomić rekao je ranije Tanjugu da su, povodom "crkve katakombe" Artemijevih pristalica u Beogradu,"na potezu" nadležni državni organi.

Prvi nadležni organ koji bi u ovom slučaju trebalo da se oglasi jeste Ministarstvo vera, ali zbog pripajanja tog resora Ministarstvu za dijasporu njegove nadležnosti su u "tranziciji" tako da je u ovom trenutku treško predvideti kada bi se mogla očekivati reakcija vlasti.

Pristalice raščinjenog vladike Artemija preuredili su stan od stotinak kvadrata u molitveni prostor i u njemu se vikendom održavaju molitve.

Vest o molitvama u "crkvi katakombi" je pre tri nedelje objavljena na sajtu Artemijevih sledbenika u kojoj je objašnjeno da je prostor "duhovno oplemenjen" ikonostasom i ikonama.

Predstavnici pojedinih medija uporno su pokušavali da uđu u taj prostor i da ga slikaju, ali im to nije dozvoljeno. Iz razgovora sa stanarima pojedinci su izražavali negodovanje zbog, kako su rekli, buke i mirisa sveća i tamjana.

Džomić je uveren da će beogradska "Artemijeva katakomba" vrlo brzo biti zatvorena, kao što je to već bio slučaj sa nekima na Kosovu i Metohiji.

Prema akteulnom Zakonu o crkvama i verskih zajednica, međutim, u delu koji se odnosi na delatnost crkvava i verskih zajednica stoji da one obavljaju bogosluženje, verske obrede i ostale verske delatnosti u hramovima, drugim zgradama i prostorima u njihovom vlasništvu ili u iznajmljenim prostorima.

Zakon precizira da se bogosluženja, verski objekti i ostale verske delatnosti mogu obavljati i na javnim mestima, odnosno otvorenim prostorima, kao i na mestima vezanim za značajne istorijske događaje ili ličnosti, u skladu sa zakonom.

"Bogoslužbeni prostor i vreme su zaštićeni i nepovredivi, u skladu sa Ustavom i zakonom i autonomnim pravom crkava i verskih zajednica", navodi se u zakonu i dodaje da se bogosluženje i verski obredi mogu, samo u prigodnim prilikama, obavljati na zahtev nadležnog organa i u bolnicama, vojnim i policijskim objektima, zavodima za izvršenje krivičnih sankcija i drugim institucijama i objektima, zatim u školama, ustanovama socijane i dečje zaštite.

Ukazuje se i da su nadležni organi institucija dužni da u skladu sa mogućnostima obezbede vršenje bogosluženja i verskih obreda na zahtev članova tih institucija ili na zahtev korisnika njihovih usluga.

Džomić smatra da je u slučaju "Artemijevih katakombi" reč o dve vrste prestupnika, objasnivši da nadležnost nad njima u prvom stepenu imaju eparhijski crkveni sudovi, a u drugom i poslednjem stepenu Veliki crkveni sud SPC.

Odbor SPC za Kosovo i Metohiju ranije je već najavio je da će protiv monaha Artemija, zbog nepoštovanja odluka najviših crkvenih instanci, biti preduzete adekvatne crkveno-kanonske mere, a prema rečima Džomića, koji je i podgorički paroh, to bi moglo biti lišenje monaškog čina, pa i izopštenje iz crkvene zajednice.

"Za Artemija kazna bi mogla biti lišenje monaškog čina i vraćanje u red svetovnjaka ili privremeno ili trajno izopštenje iz crkvene zajednice, a za jeromonahe, sadašnje svetovnjake bi to značilo privremeno ili trajno izopštavanje iz crkvene zajednice", rekao je Džomić Tanjugu.

Džomić je, međutim, kazao i da u ovom trenutku niko sa sigurnošću ne može da tvrdi kada će protiv monaha Artemija i raščinjenih jeromonaha, odnosno svetovnjaka biti pokrenut crkveno-sudski postupak, jer je to pitanje isključivo u nadležnosti njihovih nadležnih episkopa.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image