• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji nije povećana radioaktivnost

Sva merenja u Srbiji, koja su do sada urađena, u normalnim su granicama i nema povećanja radioaktivnosti, rečeno je na konferenciji za novinare Agencije za zašitu životne sredine i nuklearnu sigurnost Srbije.

Nadležne institucije u Srbiji su u pripravnosti i spremne da reaguju ako se poveća radioaktivnost, izjavila je danas direktorka Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije Mirjana Radenković.

Ona je na konferenciji za novinare u Beogradu kazala da su članovi agencije juče imali sastanak sa Centrom za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i da će mere koje će biti preduzete zavisiti o eventualne količine i vrste radioaktivnosti.

"Ukoliko se bilo šta izmeni i sistem rane najave pokaže povišene vrednost mi smo apsolutno spremni da reagujemo", kazala je Radenkovićeva i dodala da se podaci o nivou radioaktivnosti u Srbiji ažuriraju svakih 30 minuta na sajtu Agencije.

Dekan Fizičkog fakulteta u Novom Sadu Ištvan Bikit kazao je da su normalne vrednosti sa Srbiju oko 100 nanosiverta, s tim da vrednosti na različitim delovima teritorije variraju do oko 50 odsto.

Zabrinjavajuće je ukoliko se normalne vrednosti udvostruče, kazao je Bikit.

Bikit je naveo da bi, ukoliko se u Japanu i desi velika katastrofa u nuklarnim centralama i ispuste velike količine radioaktivnosti, do Srbije mogla da stigne veoma mala količina radioaktivnih materija, jer će se usput istaložitii i razblažiti oblak.

"Moguće je da nešto simbolično stigne do nas", kazao je on i istakao da Srbije ima kvalitetne i stručne organizacije koja su sposobne da konstatuju da li je došlo do povećanja radioaktivnosti, daju tačnu idetifikaciju supstance i predlože preventivne mere.

Bikit je dodao da bi preventivne mere mogle da se odnose na isključenje nekih oblika hrane iz ishrane, čim se može minimalizovati rizik od izloženosti radioaktivnim materijama.

On je kazao i da bi za dva meseca trebalo da bude završen tender za angažovanje stručnih organizacija koje će raditi redovni monitoring stanja radioaktivnosti na teritoriji Srbije za 2011. godinu, ali da i bez toga postoje ažurni podaci o niovu radioaktivnosti u Srbiji.

Mirjana Radenković je kazala i da u slučaju kretanja radiaktivnog oblaka iz Japana Srbija neće biti prva zemlja u kojoj će doći do povišenog nivoa radioaktivnosti, tako da će se tome biti obavešteni i iz drughi izvora.

Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije osnovana je u decembru 2009. godine i počela da radi u maju 2010. godine. U Agenciji je angažovano 15 stručnjaka, kazali su na konferenciji za novinare.

Direktorka Agencije Mirjana Radenković je kazala i da će ta institucija do 15. maja ove godine napraviti plan delovanja u slučaju nesreća u koji će biti uključene i pravila propisana međunarodnim konvencijama.

Ona je ocenila da će biti potreban dug period da se shvati šta se u stvari desilo u nuklearnim centralama u Japanu, u kojima je došlo da paljenja reaktora posle zemljotresa i cunamija.

Radenkovićeva je kazala da Agencija o dešavanjima u Japanu za sada raspolaže isključivo sa podacima koje dobija od Međunarodne agencije za atomsku energiju i nije želela da iznosi dalje procene.

U Srbiji ne postoji nuklearna elektrana i na snazi je moratorijum za izgradnju nuklearki. Najbliža nuklearana elektrana nalizi se u Mađarskoj. U zemljama Evropske unije aktivna su 143 nuklearna reaktora u 14 zemalja članica, od čega je osam u zemljama susedima Srbije.

Srbija razmatra mogućnost da učestvuje u izgradnji nuklearne centrale Belene u Bugarskoj, na poziv bugarskih vlasti.

(Bata)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image