Slušaj vest

Osim poznatih tradicija poput Deda Mraza, kićenja jelke, pevanja i darivanja, brojne zemlje sveta donose svoje jedinstvene načine proslave Božića. Dok je Božić, u svojoj srži, hrišćanski praznik koji slavi rođenje Isusa Hrista, tokom vekova različite kulture su ga spajale sa svojom istorijom i vrednostima i naravno, potrošačkim tendencijama.

Katalonija

Još 1700-ih godina širom Katalonije uz uobičajene prizore mudraca, pastira i bebe Isusa pojavila se figurica sa seljakom koji čuči. Tada je nazvan "El Caganer", što najblaže rečeno znači "onaj koji vrši nuždu". Gomila izmeta ispod njega smatra se znakom plodnosti i sreće. Zašto je to tako raspravlja se i danas, a jedna od teorija iz 18. veka objašnjava da su poljoprivrednici koji sebi nisu mogli da priušte đubrivo na poljima koristili vlastiti izmet.

Kina

Božić je u Kini komercijalizovan, slično kao i drugi zapadni praznici, međutim, ima neke promene u odnosu na ostatak sveta. Deda Mraz u Kini gotovo uvek ima saksofon, a nova tradicija je poklanjanje "jabuka mira". 

Danska

U danskim kućama je tradicija plesati oko božićne jelke, držeći se za ruke dok članovi porodice pevaju božićne pesme, pre nego što počnu da otvaraju poklone, navodi VisitDenmark. To drvo je obično ukrašeno pravim svećama. Prema Atlas Obscura, takođe na Badnje veče, neke porodice veruju kućne vilenjake za koje se kaže da pomažu stanovnicima da prežive teške zime.

Island

Verovali ili ne, na Islandu se Božić slavi čak 13 dana. Svake noći pre Božića decu na Islandu posećuje 13 mladih deda mrazova. Nakon što navuku pidžame, malo pre spavanja, na prozorima ostavljaju svoje čizmice. Kada se ujutru probude, očekuju ih dve opcije. Ako su tokom godine bili dobri, dočeće ih čizmice pune slatkiša. Ako nisu, u cipelama ih dočekuje truli krompir. Takođe, još jedna zanimljiva tradicija jeste poklanjanje knjiga.

Gvatemala

Tog dana tačno u 18 sati, prema National Geographicu, stanovnici spaljuju likove đavola, kao i druge predmete koje žele da odlože u sklopu većeg duhovnog čišćenja.

Italija

Italijani možda imaju Deda Mraza, ali on nije jedini koji deli poklone tokom sezone blagdana: La Befana, dobroćudna veštičja figura na metli, takođe se diže u nebo uoči Bogojavljenja. Poreklo La Befane meša paganizam i religiju.

Norveška

U Norveškoj nijedan Božić nije potpun bez (Yule ale) - "božićnog piva". Pre Božića širom zemlje počinju da se pojavljuju posebne vrste ovog pića. Ove vrste piva se prave posebno za praznike, a sadržavaju dodatne sastojke u odnosu na obično pivo i najčešće imaju više alkohola.

Venecuela

U detaljnom izveštaju iz 2021. o "najboljoj prazničnoj tradiciji za koju nikada niste čuli" America Magazine prepričava istoriju venecuelanske tradicije "las patinatas" (rolanja), koja je započela 1950-ih, ali je postala manje uobičajena zbog sigurnosnih razloga eskalacija nasilja i političkih previranja u zemlji. Od 16. decembra Venecuelanci bi širom zemlje, ali posebno među siromašnijim zajednicama, slavili devet dana mise u zoru dok u crkvu idu sa svojim porodicama na rolerima i pevaju aguinaldos (venecuelanske božićne pesme).

BONUS VIDEO:

Kurir televizija Počeo je Božićni post: Kakva je cena ribe u odnosu na prošlu godinu?

 (Klix.ba/MONDO/J.D.)