• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Školarci izgubili godinu?

Štrajk prosvetnih radnika ušao u osmu nedelju, a rešenje se i dalje ne nazire. I bez obzira na to na koju stranu se prelomio protest prosvetara - ka dogovoru ili radikalizaciji, jedno je sigurno: školska godina je dovedena u pitanje.

Iako je pregovarački tim vlade očekivao da će sindikati na sastanku u Kragujevcu minulog vikenda doneti odluku da se nastava normalizuje od ponedeljka, to se nije dogodilo.

Uprkos optimizmu ministra prosvete i nauke dr Žarka Obradovića da je pitanje trenutka kada će se štrajk “samougasiti”, jer “niko sad nema hrabrosti da zvanično prekine i preuzme odgovornost za nastalo stanje”, sindikalne vođe juče su potvrdile da će nastava potpuno biti obustavljena prvo u petak, u znak podrške protestu sindikata policije, pravosuđa i zdravstva, a potom i od 28. marta, ukoliko se do tada ne postigne dogovor sa vladom.

Zaposleni kojima je smanjena plata zbog štrajka, dobili su juče sindikalno uputstvo kako se da ponašaju u ovoj situaciji, a ministar prosvete i nauke danas u sve školske uprave i svim direktorima škola šalje pismo sa objašnjenjem o čemu se zaista pregovara sa sindikatima i šta je to što je ponuđeno i odbijeno.

“Svakim danom je sve više škola koje rade puno radno vreme - juče je to bio slučaj u 1.179, dok su časovi bili skraćeni na 30 minuta u 617 škola. Ja sam ubeđen da obustave rada neće biti, jer je cela ova priča o štrajku ušla u jednu čudnu situaciju i ovo što se sada dešava objektivno ima malo veze s početnim zahtevima", izjavio je Obradović za “Politiku”.

Prema njegovim rečima, protest organizuje više različitih sindikata 25. marta, prosveta će da se pridruži, ali onda je pošteno da se kaže da to nema veze sa pregovorima, već da se štrajkuje iz nekih drugih razloga. Ja sam i ranije ukazivao na to da se štrajk pretvorio u borbu između sindikata za članstvo a nažalost, preko leđa dece.

Obradović je naveo da će vlada poštovati zakon koji kaže da svi zaposleni imaju pravo na štrajk i sva prava iz radnog odnosa, osim finansijskih, što znači da će plata nekima biti smanjena, odnosno da će oko 60 odsto nastavnika dobiti uobičajene zarade.

“Očekivao sam da će u subotu doneti drugačiju odluku. Mi smo tražili da prekinu štrajk kako deca ne bi više gubila od gradiva i tada smo rekli da je vlada spremna da svim onim nastavnicima koji će primiti umanjen lični dohodak zbog njihove odluke da stupe u štrajk, tu razliku nadoknadi, kada oni nadoknade sve časove i podnesu pisani dokaz o tome školskim upravama. Oni su se složili, rekli da je to fer i korektno”, prvi put iznosi detalje pregovora ministar Obradović.

Sindikatima je, kako objašnjava naš sagovornik, rečeno i da se na osnovu ekonomskih pokazatelja mogu očekivati veća primanja zaposlenih, ali da se pre 20. aprila ne može znati tačno koliko, zatim je rečeno da je počela isplata otpremnina i da se ostaje pri dogovoru da se isplate jubilarne nagrade.

“Ono što smo potpisali 4. februara je objektivno ono što vlada može da učini i to svi znaju, oni sada nemaju hrabrosti da se izvuku iz ove situacije, a ceh plaćaju deca. Da li neko stvarno misli da kad nema novca da se on može izmisliti?”, kaže Obradović.

“Interes nam je povećanje plate, vrlo prosto, ne borimo se mi ni za šta drugo. Da je ministar dao ljudima povećanje koje traže, to nije velika para, ne bi bilo više razloga za obustavu nastave. Čak i da se štrajk “samougasi”, kako on očekuje, postavlja se pitanje gradiva koje mora da se nadoknadi”, kaže Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo je već ovim odbijanjem plate priznalo da 30 odsto gradiva nije realizovano i da će morati da produži školsku godinu, a gradivo će nadoknađivati isti ovi nastavnici koji štrajkuju i ministar će to morati i da plati.

Kako god se okrene, ovo što im je uzeo, moraće da vrati, dodao je.

Brajković potvrđuje da su plate prosvetarima koji su štrajkovali smanjene, “za oko 11.000 i nešto po profesoru” i dodaje da je sad procedura takva da zaposleni uzimaju rešenje od direktora da im je plata smanjena ili odsečak plate i podnose žalbu školskom odboru. Ukoliko se školski odbor posle 15 dana ne oglasi, postoji mogućnost tužbe sudu.

“Bez obzira na to da li do 25. marta nešto potpišemo ili ne, mi idemo na protest. Nemaju svi para da dođu u Beograd, ali neka se pojavi 30.000-40.000 nastavnika, da pokažemo ministru da o tim ljudima mora da vodi računa”, navodi Brajković za “Politiku”.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image