Slušaj vest

Na planinama ima dovoljno snega, a u toku zimske sezone se očekuje i do 15.000 skijaša. Marko Obradović iz Gorske službe spasavanja podseća da, ukoliko nekome zatreba pomoć, da se na poleđini svakog ski-pasa nalaze brojevi te službe na planini na kojoj se skijaši nalaze. Takođe, savetuje i da se dobro pripreme i toplo obuku, kao i da ne preteruju s alkoholom.

Ekipe Gorske službe angažovane su na Kopaoniku, Zlatiboru i na Staroj planini. Kako je tek početak zimske sezone, na tim planinama je trenutno oko 2.000 skijaša, a kasnije se taj broj povećava i do 15.000. Međutim, Marko Obradović ističe da i pored manjeg broja skijaša Gorska služba dobija zahteve i za zbrinjavanje nekih određenih povreda.

Obradović kaže da u planinskim centrima ima dovoljno snega. Niske temperature su omogućile skijalištima da prave ogromnu količinu snega, a pored toga je padao i prirodni sneg, tako da su, ističe, staze fenomenalne za skijanje.

Kako tražiti pomoć u slučaju povrede

Ukazuje da su u zimskoj sezoni ljudi umorni i manje aktivni, jer uglavnom prestaju neke letnje sportske aktivnosti.

"I uglavnom su povrede ekstremiteta, dakle kolena, noge ili recimo ruke, ako se dočekaju na ruke. Bude tu i lakših i težih povreda, raznolikih je, da kažemo, povreda, međutim sve se to rešava jako brzo", navodi spasilac.

Posebno ističe, da na skijalištima Srbije, na poleđini svakog ski-pasa stoje isključivo samo brojevi Gorske službe za tu planinu na kojoj se skijaši nalaze.

"Pozivom dobijate našu centralu i tako najbliže stupite u kontakt sa našim, da kažemo, spasiocem na toj planini koji je zadužen za tu planinu. Drugi način je da prenesete bilo kom skijašu informacije da ste povređeni, koji će obavestiti redarsku službu i skijalište, oni nas kontaktiraju putem radio-veze i mi smo tu za par minuta na svakoj lokaciji, bilo gde da se nalazite", savetuje skijaše Obradović.

Mala u akciji spasavanja

Dejan Ševković, instruktor za obuku pasa i spasilac, navodi da je s pripadnicima Gorske službe na Zlatiboru i pas Mala, koja takođe trenira pre početka rada žičara.

"Imamo pojačanje, treniramo zajedno svakog dana, jer su teški vremenski uslovi. To je veoma bitno da se naviknemo na tako teške uslove, jer kad odemo u neku realnu situaciju, to će isto biti mnogo teže. Tako da je veoma bitno da vežbamo u što ekstremnijim uslovima.

Genetika pasa je vrlo važna, a Mala je ćerka već čuvene Meri, tragača Gorske službe.

"Moramo odabrati dobru jedinku koju ćemo kasnije školovati. Ako imamo lošu genetiku, onda je pitanje šta možemo dobiti od takvog psa", naglašava instruktor.

Dodaje da psa angažuju u opštim planinskim uslovima, kada se izgube osobe u planini, u nekim ruralnim zonama. Pas pretražuje ruševine, što je veoma bitno, ali rade i lavine. Takođe, može da se desi da se neko negde smrzao ili izgubio i da je negde pod snegom, ili da su osobe ispod vode.

Posebno napominje da su prošlog vikenda pomagali kolegama na Bjelašnici u BiH u ekstremnim uslovima na visini od 1.800 metara, temperaturi oko minus 20 stepeni uz mnogo jak vetar.

Dobro se obucite i ne preterujte s alkoholom

Obradović savetuje sve koji krenu put planina da se dobro pripreme.

"Dobra odeća, dobra, pre svega, čizma, gojzerica jaka, topla, da bismo izdržali celokupan dan negde u planini, adekvatna odeća, dobro pripremljena, višeslojna. Dakle, jednostavno, samo razmislite da nećete ostati po planu koliko ste planirali i malo se bolje pripremite. S alkoholom ne treba preterivati. To je možda, neka lažna doza sigurnosti. Nama je dobro kada imamo alkohol u sebi, ali sigurno je bolje bez njega", naglašava spasilac Obradović.

BONUS VIDEO: 

Kurir TV KOPAONIK SKUPLJI OD FRANCUSKE! Sve spremno za skijanje, uz pomoć veštačkog snega! POGLEDAJTE KAKO TO IZGLEDA i ŠTA KAŽU TURISTI

(RTS/MONDO/Ivana Vlajković)