Slušaj vest

Zbog nelegalnog rada, Inspekcija socijalne zaštite početkom nedelje zatvorila je jedan dom za stare u Beogradu. Do sada su zabranili rad 157 privatnih domova, nekima i više puta. Resorno ministarstvo poziva građane da se dobro informišu i provere da li dom koji su odabrali ima licencu, jer je to garancija kvaliteta i bezbednosti usluge.

To što rade nelegalno ne sprečava ih da se reklamiraju. Na mestu nekadašnjeg hotela sa tri zvezdice, prošle godine otvoren je dom.

Biljana Zekavica iz Inspekcije socijalne zaštite kaže da je dom kontaktirala, navodno tražeći mesto za baku.

"Oni su mi obećali mesto, ne znajući s kim pričaju", priča Zekavica.

U domu je 25 korisnika, neki su još na adaptaciji. Oni sa kojima je inspektorka razgovarala kažu da su zadovoljni uslugom.

Upitani da li imaju svu potrebnu negu, odgovaraju potvrdno.

O njima brine desetak zaposlenih. Boravak u domu korisnici plaćaju oko 1.000 evra mesečno. Sada će morati da traže novi smeštaj ili da se vrate kući.  Socijalna radnica Branka Obradović, jedna od zaposlenih, napominje da je ovaj dom u postupku dobijanja licence.

Svesno kršenje zakona zbog troškova

Put do licence koči dokumentacija za protivpožarnu zaštitu, na koju vlasnik čeka već deset meseci.

Na svesno kršenje zakona naterali su ga troškovi – 6.800 evra platio je do sada za papire za zaštitu od požara i svakog meseca plaća 10.000 evra zakup prostora.

Da nije primio korisnike, kaže, bio bi u minusu oko 100.000 evra. Biljana Zekavica konstatuje da je ovaj dom za nju iznenađenje.

"Obično su domovi ili na ivici da korisnici budu u riziku zbog, možda, nedovoljno bezbednih uslova, zbog kvaliteta usluge, odnosa osoblja. Ovaj dom obećava da će biti vrlo lep dom sa kvalitetnom uslugom kada bude dobio licencu", objašnjava inspektorka socijalne zaštite.

Profit iznad dobrobiti korisnika

U većini nelegalnih domova profit je iznad dobrobiti korisnika, a uslovi smeštaja na granici bezbednosti i ljudskog dostojanstva.

Po zabrani rada, presele se na drugu adresu da zavaraju trag. Biljana Zekavica napominje da su neki od vlasnika veoma uporni i istrajni u nameri da se ne licenciraju i da, suprotno odredbama zakona, nelegitimno pružaju usluge smeštaja.

"Neretko zabranjuju da inspekcija uđe, pa tražimo asistenciju policije ili nalog suda za pregled stambenog prostora. Neretko se vratimo nerealizovanog zadatka, ali i mi smo istrajni. Protiv njih su pokrenuti postupci – prekršajni ili krivični, u zavisnosti od stanja, od postupanja po merama, ali imamo nekoliko koji se oglušuju o sve naše mere", ističe Zekavica.

Nedovoljno je inspektora da bi se išlo češće u kontrolu, ne samo neprijavljenih domova. Nije redak slučaj da i oni legalni, po dobijanju licence, dodaju krevet više ili smanje broj zaposlenih.

BONUS VIDEO:

kurir televizija Da li je starački dom najbolje rešenje za stara lica u Srbiji?

 (RTS/MONDO/J.D.)