• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kazna za laganje popisivača do 50.000 dinara

Idu li građani Srbije na posao pešice, koliko su kompjuterski pismeni, da li žive u dupleksu ili u garsonjeri - sa bračnim partnerom ili "solo" neka su od pitanja na koja će odgovor dati predstojeći popis stanovništva.

Popis, koji je prvobitno zakazan za april, pa zbog nedostatka finansijskih sredstava odložen za oktobar, po stanovniku će koštati 350 dinara, a pokazaće i koliko ima građana Srbije, da li su i koje fakultete završili, kakav je "odnos" žena i muškaraca...

Popisivači će "na terenu", kako je zakon predvideo, prikupljati i podatke o prihodima građana, njihovom poslu, zvanju, pa i o domaćinstvu - od adrese i sprata, preko površine i broja soba u stanu, do godina njegove izgradnje i vrste energije koja se koristi za grejanje, ali se neće "baviti" seksualnom orjentacijom građana.

Za one koji se ne odazovu na popis ili popisivačima daju nepotpune i netačne podatke, predviđene su prekršajne kazne od 20.000 do 50.000 dinara, mada postoje i pitanja na koja nisu u obavezi da ogovore.

Reč je, kako je objasnila načelnica Odeljenja za popis stanovništva Zavoda za statistiku Srbije Snežana Lakčević, o pitanjima koja se odnose na nacionalnu pripadnost i veroispovest građana.

Građani, dodala je, ne treba da strepe da će im popisivači "zavirivati" u spavaće sobe i zadirati u privatnost, jer rade "na poverenje", a na ispitanicima je da im iskreno odgovore.

Lakčević je rekla da su rezultati popisa uslov planiranja i praćenja realizacije strateških ciljeva države, istakavši da je tajnost podataka zagarantovana i da će biti korišćeni isklučivo u statističke svrhe.

Konkurs za oko 50.000 popisivača biće, najavila je, raspisan u avgustu.

Na popisivanju stanovništva će biti angažovano između 55.000 i 60.000 ljudi, za čiju je obuku "rezervisan" septembar, kako bi spremno startovali 1. oktobra u osam ujutru, istovremeno - u gradovima i u selima.

Zadatak svakog popisivača je da "obiđe" 80 domaćinstava, odnosno oko 250 osoba, a biće vidno obeleženi, pa građani neće imati razloga da brinu "koga puštaju u kuću".

"Ukoliko popisivač naiđe na stan ili kuću u kojoj, kada pozvoni, nema nikoga, dužan je da nekoliko puta dolazi i da pokušava da nađe nekog člana domaćinstva koji mu može dati potrebne podatke", napomenula je Lakčević.



Popis će trajati dve nedelje, odnosno do 15. oktobra, a za njegovu realizaju predviđeno je oko 2,7 milijardi dinara, odnosno već pomenutih 350 dinara po stanovniku.

"To je značajno jeftinije nego u državama u okruženju, s obzirom da će popis u Makedoniji, Crnog Gori i Hrvatskoj koštati više od 500 dinara po stanovniku", kazala je načelnica Odeljenja za popis stanovništva.

Upitnici po kojima će popisivači "preslišavati" građane odavno su pripremljeni, dodala je ona, i samo se čeka njihovo štampanje, što je veoma zahtevan posao, imajući u vidu da je reč o milionskom tiražu.

Govoreći o rezultatima popisa, Lakčević je navela da se u demografskom smislu ne očekuju velike razlike u odnosu na prethodni popis iz 2002. godine, jer je devet godina premalo da bi došlo bitnijih promena.

Ona je ukazala da se podaci o broju rođenih i umrlih konstantno prate, pa ima i određenih pretpostavki kako bi, kada je reč o broju građana, mogli da izgledaju rezultati popisa.

Na pitanje kakve su procene o broju stranih državljana, Lakčević je odgovorila da broj azilanata u Srbiji ne bi mogao značajno da utiče na povećanje broja stranaca.

"Svi će oni biti popisani, a samo strani državljani koji u Srbiji žive neprekidno najmanje godinu dana ili/i imaju nameru da tu ostanu duže od godinu dana biće uključeni u ukupan broj stanovnika", navela je ona.

Lakčević je rekla i da će građani Srbije koji žive u inostranstvu biti obuhvaćeni na osnovu izjava članova domaćinstva koji su u zemlji, a novina je razmena podataka sa zemljama njihovog prijema o broju stanovnika srpskog porekla.

Preliminarni rezultati, kako je i predviđeno Izmenama Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. godine, očekuju se 30 dana po završetku popisa, a konačni će se objavljivati sukcesivno od avgusta sledeće godine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image