• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od policajca do kriminalca

Sve teži socijalni status utiče da policajci sve više učestvuju u izvršenju krivičnih dela.

"Policajac osumnjičen za pljačku veka”, "Uhapšeni policajci zbog primanja mita”, "Policajci preprodavali heroin”, "Uhapšeni policajci fingirali saobraćajne nesreće" samo su neki od naslova objavljenih ovih dana.

Oni ne bi bili karakteristični ni po čemu, budući da je kriminal svakodnevica našeg društva, da glavni protagonisti ovih krivičnih dela nisu oni koji bi trebalo da rade upravo na njihovom suzbijanju.

Nažalost, sličnih naslovnica sve je više u medijima, budući da su policajci sve češći počinioci krivičnih dela.

Poslednja u nizu ovakvih informacija je da je nekoliko policajaca među osumnjičenima za, kako su je mediji nazvali, pljačku veka, kada je 10. marta ove godine u Ustaničkoj ulici u Beogradu opljačkan transport novca i ukradeno oko 850.000 evra.

"Informacije o transportima novca, njihovom putu, količini i obezbeđenju policajcima su lako dostupne. Imaju oružje, koje se ne plaše da upotrebe. Iz iskustva znaju kako da prikriju tragove", prokomentarisao je jedan naš čitalac.

Kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže za "Politiku” da je siromaštvo zapravo uzrok sve češće pojave da policajci učestvuju u izvršenju krivičnih dela.

"U svakoj profesiji ima pojedinaca koji ne mogu da odole iskušenju velike sume novca i boljeg života, koji treba da reše neki životni problem, da kupe stan ili upišu decu u školu", smatra Radovanović.

Na našu konstataciju da u ovim slučajevima nije reč o bilo kojoj profesiji, već o onoj koja bi uprkos svim društvenim izazovima, ipak trebalo da se odupre kriminalu, da ga suzbija, Radovanović kaže da siromaštvo, koje je i policajce snašlo, nekad nadvlada moralne norme.

Pored toga, smatra Radovanović, u MUP-u i dalje ima dosta ostataka iz prošlosti, kada je policija bila umešana u razne vrste kriminala.

"Policajci bi trebalo da budu birani upravo po moralnoj čvrstini. Međutim, moguće je i da sirotinja, u kojoj se oni nalaze, nadvlada moralne norme. Nema načina da se čovek suprotstavi siromaštvu i gladi. Ti nagoni biološki pogađaju svaku moralnu čvrstinu. Kod nas je to češće nego što je normalno, zato što smo jako siromašni, a imamo negativne ostatke prošlosti", ocenjuje Radovanović.

Profesor dr Zlatko Nikolić, viši naučni saradnik u Institutu za kriminološka i sociološka istraživanja, kaže za naš list da ne vidi "poseban razlog za alarm da je policija maksimalno korumpirana i sklona kriminalnim radnjama, jer je reč o pojedincima, koji su statistički gledano, u manjini.

"Kukolj se provuče u svako žito. Sa druge strane, biti policajac više nije ideal, već je to posao kao i svaki drugi u kojem se koriste i zloupotrebljavaju data ovlašćenja. Zbog moćnika koje čuvaju, osećaju se silnijim i žive u uverenju da su manje dodirljivi. Na kraju to im se obije o glavu, a obrukaju službu i firmu u kojoj rade. Zaboravljamo da su oni ljudi od krvi i mesa i da, u datim prilikama i okolnostima, reaguju kao i svi mi. Naravoučenije je da ne bi trebalo zapostavljati ustaljene kriterijume iz ranijeg perioda, za zapošljavanje u službu. Te psihofizičke provere bi trebalo da budu na nivou struke, koja se time bavi. U policiji ne bi smeo da radi neko ko ima nizak prag tolerancije", zaključuje Nikolić za "Politiku".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image