• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đilas: Učinili smo dosta za raseljene Rome

Gradonačelnik Beograda je, reagujući na nedavni izveštaj Amnesti internešenela, rekao da je uprava grada uradila za Rome sve što je realno moguće.

Dragan Đilas je poručio je u pismu objavljenom danas u dnevnim novinama da nedavni izveštaj organizacije Amnesti internešenel, u kojem se vlasti u Srbiji pozivaju da zaustave seriju prinudnih iseljavanja Roma u Beogradu, sadrži "niz lažnih i ničim dokazanih tvrdnji, a da nije navedena nijedna pozitivna stvar koju je grad Beograd učinio za Rome".

Romi raseljeni ispod mosta Gazela dobili su opremljene kontejnere za stanovanje, više od 90 odsto njih dobilo je, o trošku grada, lična dokumenta, a svakom raseljenom licu dodeljena je zdravstvena knjižica i pravo da se leči, navedeno je u pismu koje je odgovor na izveštaj "Amnesti internešnala" predstavljenog povodom 8. aprila, Međunarodnog dana Roma.

Za obezbeđivanje kontejnera tim romskim porodicama grad je izdvojio skoro 1,2 miliona evra i još oko milion evra kako bi se naselja opremila neophodnom infrastrukturom.

"Takođe, nije tačno da se Romima ispod Gazele niko nije komunicirao, da nisu zvanično obavešteni i da im nije bilo omogućeno da ponesu lične stvari. Tokom 2008. i 2009. godine sa njima je održano više sastanaka, zvanično obaveštenje o iseljenju dobilu su u avgustu 2009. godine, a svakoj porodici prevezene su sve stvari do objekta gde su preseljeni", navodi se u pismu.

Komentarišući navode da preseljeni Romi imaju problem sa dobijanjem dokumenata, Đilas je naveo da su od 473 preseljena pripadnika romske populacije 444 o trošku grada dobila sva lična dokumenta, a zdravstvenu knjižicu poseduje njih 396.

U škole je 2009. godine upisano 118 romske dece, koja pre toga nikada nisu pohađala školu, 2010. godine upisana su 142 učenika romske nacionalnosti, a grad Beograd angažovao je devet romskih asistenata koji rade sa tom decom.

Zahtev da se svakoj romskoj porodici koja živi u nehigijenskom naselju obezbedi stan apsolutno je, ponovio je gradonačelnik, neprihvatljiv i nesprovodiv za Beograd iz moralnih i finansijkih razloga, navodi se u Đilasovom pismu i ističe se da je jedina zakonska mogućnost da romske porodice dobiju stan konkurisanje za gradske socijalne stanove.

U leto 2010. godine 81 romska porodica konkurisala je za socijalne stanove, a od 84 stana, 18 su dobile romske porodice, precizirano je u gradonačelnikovom odgovoru.

Komentarišući poziv Evropskoj uniji, Evropskoj investicionoj banci u (EIB) i Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) da ne podržavaju infrastrukturne projekte koji za posledicu imaju prinudna iseljenja ili druga kršenja ljudskih prava, a koji je naveden u izveštaju Amnesti internešenela , Đilas je naveo da taj poziv "sprečava Beograd da se razvija i njegove građane, pa i Rome, da žive bolje".

"Bez obzira na sve što radite, mi ćemo u Beogradu nastaviti da se borimo za bolji život svakog romskog dečaka i devojčice i uradićemo sve kako bi oni dobili šansu da postanu punopravni građani Beograda i Srbije", zaključio je Đilas.

U najnovijem izveštaju organizacije Amnesti internešenela o stanju Roma u Srbiji vlada je pozvana da omogući donošenje zakona kojim bi se zabranilo prinudno iseljavanje Roma, ali i da obezbedi da opštinske vlasti, uključujući one u Beogradu, ne sprovode prinudna iseljavanja.

"Romi su prisilno iseljeni od strane grada Beograda, izgubili su svoje kuće, svoje izvore prihoda a često i sve što su imali", navodi se u izveštaju.

Nekim prinudno iseljenim nije ponuđen alternativni smeštaj, dok je drugima obezbeđen neodgovarajući, koji ne ispunjava međunarodne standarde.

Takođe je važno da se svima koji su iseljeni iz naselja u Beogradu i trenutno žive u kontejnerskim naseljima osigura adekvatan alternativni smeštaj uključujući socijalno stanovanje, pre nego što dođe do daljih iseljavanja, navodi se u izveštaju.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image