Proteklih meseci na mnogim mestima u Srbiji kao obezbeđenje blokada i protestnih skupova i objekata kod kojih se dešavaju viđamo pripadnike policije u opremi za razbijanje demonstracija, koje u žargonu zovu "kornjače".
Gotovo po pravilu, mnogi na društvenim mrežama i u medijima, zbog opreme i izgleda, nazivaju ih "žandarmerija", iako žandarma tamo nema.
Takvu opremu nose pripadnici Interventne jedinice policije, Policijske brigade, Žandarmerije, a po potrebi i SAJ-a. Štit, šlem sa vizirom i ojačanja za torzo, ruke i noge koriste policajci ili vojnici u čitavom svetu, za zadatke očuvanja javnog reda i mira. (Anti-riot protection)
Pripadnici srpske policije, kao i nekih u regionu, koriste uglavnom opremu domaće proizvodnje, kompanije "Mile Dragić".
Bele zaštitne šlemove sa vizirom nosi Interventna jedinica policije (IJP), koju čine uglavnom mlađi i fizički spremniji policajci područnih policijskih stanica. IJP je povremena jedinica policije posebne namene, kao i, na primer, pregovarački tim.
Formira se za konkretan zadatak, po čijem završetku se rasformira i policajci se vraćaju svojim redovnim obavezama. U kordonu ispred gradske skupštine, ili na protestima, pripadnike IJP-a razlikujemo, jer najčešće nose amblem - zapadnim rečnikom "peč", a istočnim "ševron" - na desnom rukavu.
Gotovo identičnu opremu nose i pripadnici Policijske brigade, posebne jedinice policije, u sastavu Policijske uprave za grad Beograd. Njih najčešće viđamo u prestonici kada se negde "zakuva".
Šta kažu propisi?
Prema Uredbi o specijalnoj i posebnim jedinica policije definisani su sledeći zadaci Brigade: "...prevashodno policijski poslovi održavanja javnog reda i mira, sprečavanje nasilja na sportskim priredbama i drugim javnim okupljanjima, pružanje pomoći u izvršenjima, kao i drugi visokorizični poslovi i zadaci u cilju zaštite bezbednosti lične i imovinske sigurnosti građana na području Policijske uprave za grad Beograd i na teritoriji drugih policijskih uprava po odobrenju direktora policije".
Brigadiri na svojoj uniformi i opremi imaju vidljivija obeležja jedinice iz koje dolaze. Na uniformi im najčešće na leđima i grudima piše Policijska brigada. Vozila koja najčešće koriste za dolazak na intervenciju su crni kombiji različitih veličina, ali poseduju i vozilo domaće proizvodnje "Zastava NTV", posebno opremljeno za suzbijanje demonstracija.
Istom uredbom definisan je i rad ostalih posebnih jedinica policije - Žandarmerija, Helikopterska jedinica, Jedinica za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata i Jedinica za zaštitu, a u Policijskoj upravi za grad Beograd i Policijska brigada i Interventna jedinica 92.
Vlada Srbije usvojila je na sednici 12. marta ove godine izmene i dopune pomenute uredbe. Izmene se odnose na Policijsku brigadu i Interventnu jedinicu 92 pri čemu se precizira da službenici ove gradske jedinice mogu, između ostalog, da koriste i civilna putnička, kao i terenska vozila bez policijskih oznaka, što do sada nije bio slučaj. Takođe, pripadnici Interventne brigade nisu obučeni i nisu predviđeni za „poslove održavanja javnog reda i mira“, stoga oni ne nose opremu za razbijanje demonstracija.
Žandarmerija i SAJ nose crne šlemove
Žandarmerija je policijska jedinica koja je vojnički ustrojena.Takođe koristi istu opremu za, policijskim rečnikom "JRM" (Javni red i mir), ali njihov šlem je crne boje. Ukoliko žandarm nosi potpuno crnu uniformu, u pitanju je pripadnik Specijalističke čete, unutar jednog od četiri odreda, a ako nosi zelenu, pripada nekoj drugoj četi ili komandi.
Na njihovoj zaštitnoj opremi velikim slovima piše "Žandarmerija" i po svemu se izdvajaju od drugih. Prema Uredbi, "Žandarmerija je posebna jedinica policije koja izvršava policijske i druge unutrašnje poslove i zadatke kada postoji stanje povećanog rizika po javnu bezbednost, kao i ugrožavanje bezbednosti ljudi i imovine u većem obimu. Žandarmi koriste crne kombije, 'defendere', 'hamere' i druga vozila raznih namena".
Takođe, kako se navodi, Žandarmerija samostalno ili u saradnji sa organizacionim jedinicama resornog ministarstva i ostalim subjektima bezbednosti, po naređenju direktora policije, planira, organizuje i izvršava poslove i zadatke u uslovima kada postoji neposredna opasnost od nastanka ili su nastale krizne situacije, vanredni događaji i stanja povećanog rizika izazvani – pretnjom oružanom pobunom, pretnjom od izvršenja ili izvršenim terorističkim aktima, kriminalnim aktivnostima grupa ili pojedinaca, javnim okupljanjima, elementarnim nepogodama i drugim nesrećama i opasnostima.
Pripadnici jedine specijalne jedinice MUP-a retko se viđaju na demonstracijama. Angažovanje Specijalne antiterorističke jedinice znači da je "đavo odneo šalu", kao što je bilo tokom julskih demonstracija 2020. godine, kada su SAJ-evci primećeni u crnoj zaštitnoj opremi i prepoznatljivim "hamer" vozilima.
"SAJ je specijalna jedinica policije koja u cilju zaštite života, lične i imovinske sigurnosti građana, samostalno ili u saradnji sa ostalim organizacionim jedinicama ministarstva ili drugim službama bezbednosti, planira, organizuje i izvršava najsloženije zadatke visokog rizika u suprotstavljanju terorizmu. Uz prethodno pribavljenu saglasnost ministra unutrašnjih poslova, SAJ učestvuje u obavljanju i drugih policijskih i unutrašnjih poslova, koje zbog specifičnosti, složenosti ili izrazite opasnosti nisu u mogućnosti da samostalno izvrše druge organizacione jedinice MUP-a", navodi se u Uredbi.
Naposletku, pojedini građani često pogrešno veruju da je na ulicama tokom demonstracija prisutna i vojna policija. Pripadnici vojske, to jest vojne policije, mogu da budu angažovani samo u slučaju proglašenja vanrednog ili ratnog stanja.
BONUS VIDEO:
(RTS/MONDO)