Slušaj vest

Već nekoliko godina beogradska Elektrotehnička škola "Nikola Tesla" važi za jednu od najpopularnijih srednjih stručnih škola za koju se opredeljuju osmaci. Iako škola ima više obrazovnih profila, posebno im je interesantan smer "Tehničar informacionih tehnologija". Upisuju ga i dečaci i devojčice, a da je zaista velika navala, pokazuje podatak što ima dosta učenika iz unutrašnjosti.  Zbog toga je potrebno zagrejati stolicu i izboriti se za svoje mesto u odeljenju.

Podaci pokazuju da su među najpopularnijim školama u Srbiji definitivno beogradske gimnazije i to Prva, Treća, Četvrta i Deveta gimnazija "Mihailo Petrović Alas“. Ali, ima veoma interesantnih srednjih stručnih škola koje podjednako kao i gimnazije privlače pažnju osmaka, zbog čega godinama dolazi do borbe među njima za mesto, a to je definitivno Elektrotehnička škola "Nikola Tesla“ u Beogradu.

Elektrotehnička škola "Nikola Tesla“ u Beogradu poznata je po više obrazovnih profila koji se tiču informacionih tehnologija. Upravo zbog toga je đaci i upisuju, s obzirom da se novije generacije, kako to kažu u narodu, rađaju pametne, misleći na njihov visok nivo znanja o IT tehnologijama još u ranom uzrastu.

Koji se sve smerovi nude u školi?

Devet profila

Elektrotehnička škola nudi devet obrazovnih profila. To su:

elektrotehničar elektronike;
elektrotehničar energetike;
elektrotehničar procesnog upravljanja;
tehničar telekomunikacionih tehnologija;
administrator računarskih mreža;
tehničar multimedija;
elektrotehničar računara;
elektrotehničar informacionih tehnologija;
Najpopularniji smer je, kako pokazuju upisne liste u prethodnih nekoliko godina, elektrotehničar informacionih tehnologija.

učionica, škola, klupe, školska klupa, tabla, prva beogradska gimnazija,
Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Šta se uči na smeru informacionih tehnologija?

Ovaj smer osposobljava učenike za učešće u invidualnoj ili timskoj izradi softverskih aplikacija, kreiranje i razvoj baza podataka, statičkih i dinamičkih veb prezentacija i održavanje i proveru sigurnosti informacionih sistema.

Takođe, na smeru se uči kako da sastavite računarske konfiguracije, testirate njihovu ispravnost i otklanjate kvarove, instalirate operativne sisteme, konfigurišete i održavate računarske mreže različitih tehnologija, koristite internet servise, kreirate, modelirate, razvijate i inplemenirate baze podataka, kreirate različite vrste desktop i veb aplikacija kao i aplikacije za rad sa bazama podataka i aplikacije za elektronsko poslovanje.

Škola ima 68 odeljenja, a trenutno je pohađa čak 1800 đaka. Učenici godinama učestvuju na mnogim takmičenjima koja su vezana za njihovu buduću struku, kao i na takmičenjima iz drugih oblasti, što donekle pokazuje da stiču dobra znanja i iskustva.

Zahtevni uslovi za upis: Koliko bodova je potrebno

S obzirom da je prilično popularna, jasno je da je za ovu školu potrebno "zasukati rukave“. Naime, prema javno dostupnim podacima, minimalni broj bodova potreban za upis u ovu školu je skoro pa 90.

Konkretno, za najtraženiji smer Elektrotehničar informacionih tehnologija, za školu 2023/24. godinu bilo je potrebno čak 93,07 poena. Godinu dana ranije, odnosno 2022/23 trebalo je 94,43, dok je 2021/22. bilo potrebno 94,32.

Za neki drugi smer, recimo za Administratora računarskih mreža, potrebno je oko 90 bodova.

(Nova, Mondo)