Stefan Stojšić je završio Ekonomski fakultet u Novom Sadu, radio je kao fitnes instruktor, a na kruzeru radi od 2019. godine. On je za "Blic Žena" otkrio kako izgleda život na kruzeru, kakva je zarada i da li ima svingerskih žurki.
Počeo je da radi kao fizikalni terapeut da bi već krajem iste godine bio unapređen u asistenta spa menadžera. Nakon pandemije, sa prvim brodom koji je krenuo sa radom u julu 2021. godine, vraća se kao asistent, da bi nakon mesec dana bio unapređen u menadžera i od tada je upravljao na šest različitih brodova i trenutno se nalazi na NCL Joy–u.
"Do igranja sa idejom o radu na brodu došlo je po završetku Ekonomskog fakulteta 2018. godine. S obzirom na to da sam tokom studija radio kao konobar, bilo je krajnje vreme da svoju konobarsku karijeru privedem kraju. Ideja o radu na brodu mi je posebno primamljiva kako zbog putovanja, tako i zbog mogućnosti za napretkom, kao i zaradom koja bi taj potencijalni napredak pratila.
Početak je bio izuzetno dinamičan, kako zbog prirode novog okruženja, tako i zbog činjenice da sam u prvih pet meseci ugovora već promenio tri broda i bio unapređen u poziciju asistenta spa menadžera. Moji dani su izrazito dinamični i zavise od toga da li smo ceo dan na vodi dok plovimo ka određenoj destinaciji (sea dan), tada imam mnogo više posla i ustajem u šest da popijem kafu u svojoj kabini na miru što bi se reklo, onda spremanje i sastanak sa timom u 7.30 časova, gde obaveštavam tim o ciljevima za taj dan, šta je na promociji taj dan i na šta treba da se fokusiramo kako bismo uvećali pazar. Zatim proveravam mejlove i posvećujem se recepciji", započeo je Stefan.
Od je na brodu nadgledao tim od 32 ljudi. Istakao je da je potrebno dosta energije za tako nešto.
"Naravno, uvek nešto krene kako ne treba, neko kasni, neko se žali, neko je nekome 'ukrao' gosta, tako da je strpljenje jedna od mnogih osobina koje sam morao da razvijem kako bih bio uspešan menadžer. Očekivao sam dinamično okruženje, što je naravno prevazišlo moja očekivanja, ali očekivao sam i da ću imati malo više slobodnog vremena i bolji internet. Najznačajnija meni je velika kabina sa prozorom koju ne delim.
Dok sam radio kao trener delio sam prostor u kom spavam, što nije možda toliko strašno da nije činjenice da ste konstantno okruženi ljudima, tako da malo privatnosti uvek zna da zafali. Iako sam znao da se na brodu mnogo radi, nekako nisam baš bio svestan da je to baš svaki dan i tako sedam do devet meseci u zavisnosti od dužine ugovora. Poneki slobodni dan ne bi škodio. Pogodnosti su, naravno, stalna putovanja po svetu, upoznavanje sa novim ljudima, konstantno pomeranje iz zone komfora, kao i nepostojanje troškova kao što su stambeni troškovi, hrana, struja itd", nastavlja Stefan.
Potom se osvrnuo na svingerske žurke. Reč je o "tematskim" žurkama kako kaže, kao i svim drugim koje postoje.
"Što se svingerskih žurki tiče i kao i slične 'tematske' žurke, to naravno postoji, s tim što postoje zasebne kompanije koje iznajme brod za jedan kruz kako bi ceo taj kruz bio posvećen gostima koji praktikuju takav stil života. Jedino što je potrebno naglasiti da nama kao posadi nije dozvoljeno da se 'sprijateljimo' sa gostima jer se zbog toga neretko gubi posao. Tako da iako primamljivo deluju ove tematske žurke, mi kao zaposleni na brodu možemo samo da se divimo slobodi izražavanja i posvećenosti tom stilu života u datom trenutku", objasnio je Stefan.
Pogledajte fotografije Stefana Stojšića
BONUS VIDEO:
(Blic Žena/MONDO)