Srpski ministar finansija Mladjan Dinkcih izjavio je da je "cena nafte podivljala u celom svetu" i da će to na kratak rok negativno uticati i na ukupnu projekciju inflacije kod nas.

Cenu nafte ne možemo da kontrolišemo, jer je ona isključivo berzanska i kako će biti drugima, tako će biti i nama, rekao je Dinkić novinarima u Novom Sadu, komentarišući najavljeno poskupljenje naftnih derivata.

Dinkić je istakao da će kretanja cena sirove nafte u svetu na kratak rok negativno uticati na ukupnu projekciju inflacije u Srbiji, jer je, na primer, barel nafte sa Urala poskupeo sa 60 na 68 dolara u poslednjih sedam dana.

"To je zaista visok skok cene nafte i ono što se dešava u svetu prenosiće se i na nas", rekao je Dinkić, ne preciziravši datum eventualnog poskupljenja naftnih derivata kod nas, niti koliko će ono biti.

Prema njegovim rečima, sada profitiraju samo proizvodjači nafte, a mi treba da napravimo plan laganog preusmeravanja na neke druge izvore energije, mada je to veoma teško.

(Tanjug)