"Posle probnog ispita, održanog u maju, koji su osmaci uradili dobro, razrešene su nedoumice i čini se da je atmosfera opuštenija, kako kod dece tako i kod roditelja," rekao je Obradović Tanjugu, pred obavezni završni ispit koji će pre upisa u srednju školu osmaci polagati 23. i 24. juna.

On je naveo da u Ministarstvu gotovo da i nije bilo poziva vezanih za organizaciju i sprovođenje male mature.

Đaci u četvrtak, 23. juna u svojim osnovnim školama polažu test iz srpskog (maternjeg) jezika, a narednog dana iz matematike. Ispit će oba dana početi u 10 časova i trajaće dva sata.

Jednu od tri kombinacije sa pitanjima uzvući će ministar prosvete i nauke u direktnom prenosu na RTS-u, desetak minuta pre početka testa.

Testovi koje će osmaci polagati na završnom ispitu su odštampani i tokom dana i sutra vozilima Ministarstva unutrašnjih poslova biće dopremljeni do sedišta školskih uprava, rečeno je Tanjugu u Ministarstrvu prosvete i nauke.

Testove će na dan polaganja ispita iz školskih uprava preuzeti predstavnici škola kako bi bile sprečene eventualne zloupotebe.

Prema proceduri, testovi su zapečaćeni i biće otvoreni neposredno pred početak polaganja.

Završnim ispitom zaokružuje se osnovnoškolsko obrazovanje, i test polažu svi osmaci, bez obzira na to da li žele da se upišu u trogodišnju ili četvorogodišnju srednju školu.

Novina je da je ukinut prag znanja, pa svi koji izađu na ispit praktično su položili, ali će za upis u željenu srednju školu i te kako biti važan svaki poen, pošto se boduje uspeh u prethodnom školovanju (šestom, sedmom i osmom razredu), uspeh na takmičenjima, uspeh na prijemnom (za đake koji upisuju škole za talente) i rezultat ostvaren na završnom ispitu.



Kad pođu na ispit, učenici treba da ponesu đačku knjižicu sa overenom fotografijom i upisanim identifikacionim brojem, grafitnu i hemijsku olovku, gumicu, a za test iz matematike moraju da imaju i lenjir, trougao i šestar. Nisu dozvoljeni digitron, mobilni telefon ni druga pomagala.

Na ispitu može da se ostvari najviše 40 bodova, po 20 bodova iz svakog predmeta, a uspeh od šestog do osmog razreda "nosi" maksimalno 60 poena.

Test treba da polažu svi đaci istovremeno, u jednoj prostoriji, u klupama će sedeti po jedan učenik, razmak između klupa treba da bude 1,2 metra, a na ispit se može poneti flašica sa vodom.

Na testu će biti 20 zadataka, deset poznatih iz zbirke za pripremu završnog ispita, pet delimično izmenjenih iz zbirke i pet potpuno nepoznatih zadataka.

Osmacima se savetuje da se naspavaju, doručkuju i da krenu u školu pola sata pre početka ispita, kako bi imali dovoljno vremena za koncentraciju i ostale pripreme.

Na završnom ispitu dežuraće profesori srednjih škola, a svi učenici koji budu izašli na malu maturu dobiće uverenje o završnom ispitu.

Preliminarni rezultati završnog ispita biće poznati najkasnije do 29. juna, a tog i narednog dana mogu se podnositi prigovori nadležnim komisijama.

Konačni rezultati biće objavljeni 3. jula. Četvrtog i 5. jula predaju se liste od 20 želja sa odabranim školama, smerovima gimnazija i obrazovnim profilima, a upis u prvom krugu završava se 13. i 14. jula. Drugi ciklus upisa trajaće do 14. do 16. jula.

Ove godine je za 80.000 osmaka predviđeno oko 86.000 mesta u više od 500 srednjih škola.

(Tanjug)