Rešenje testa iz matematike, kombinacije broj tri, biće uskoro postavljeno na na sajtovima Ministarstva prosvete i nauke i Radio televizije Srbije.

Od maksimalnih 100 poena za upis u srednju školu, na završnom ispitu može se osvojiti 40 bodova.

Svi đaci koji su izašli na malu maturu dobiće uverenje o završnom ispitu.

Preliminarni rezultati ispita biće poznati najkasnije do 29. juna, a tog i narednog dana mogu se podnositi prigovori nadležnim komisijama.

Konačni rezultati biće objavljeni 3. jula.



Zatim se 4. i 5. jula predaju liste od 20 želja odabranim školama, smerovima gimnazija i obrazovnim profilima, a upis u prvom krugu završava se 13. i 14. jula.

Drugi ciklus upisa trajaće do 14. do 16. jula, a konačni rezultati biće objavljeni 3. jula.

Ispit je trajao 120 minuta, do 12 sati, a učenici su radili ispitnu kombinaciju pitanja broj 3 koju je u direktnom prenosu na RTS izvukao ministar prosvete Žarko Obradović .

Test iz srpskog (maternjeg) jezika održan je juče, a u Ministarstvo prosvete i nauke tokom poslepodneva nije pristigla nijedna primedba na račun organizacije i regularnosti ispita iz maternjeg jezika, osim što su se osmaci ponegde žalili na vrućinu i na buku.

Maturanti ispite prošli bez "puškica"

Završni ispit za učenike osmog razreda okončan je je danas, pitanja i rešenje testa iz matematike postavljeni su na sajtovima Ministarstva prosvete i nauke i RTS-a, a prema prvim izveštajima, ove godine nije bilo prepisivanja na ispitu, pogotovo nisu zabeleženi slučajevi masovnog prepisivanja, uz tolerisanje nastavnika, kako se dešavalo ranijih godina.

U Ministarstvu prosvete i nauke Tanjugu je rečeno da supervizori, odgovorni za regularnost male mature, nisu otkrili da su đaci prepisivali, niti da su koristili popularne "puškice", i druge vrste "pomoći", a slični izveštaji stižu i iz školskih uprava.

Na području Školske uprave (ŠU) Niš, za sada je prijavljeno da je samo jedan učenik vratio test, ali slučajevi prepisivanja, makar i sporadični, nisu zabeleženi, rekao je Tanjugu načelnik Živomir Jovanović.

"Utisak je da su đaci dobro uradili test iz srpskog jezika, a da je i test iz matematike bio primeren", rekao je Jovanović, smatrajući da su se deca dobro pripremila i da je to jedan od razloga da se ne prepisuje.

Načelnik ŠU Kraljevo Žarko Milosavljević rekao je Tanjugu da su svi prosvetni savetnici na terenu i da nisu zabeleženi primeri prepisivanja u kraljevačkim školama.

Predsednik ispitne komisije i direktor Osnovne škole "Branko Radičević" u Boru Radiša Petković rekao je Tanjugu da je dežurna ekipa nastavnika korektno i profesionalno uradila svoj osao i da nije bilo mogucnosti da se prepisuje.

"Deca su dobila onoliko bodova koliko su i zaslužila, ispit je protekao regularno i prema uputstvu Mnistarstva prosvete i nauke", rekao je Petković.

Osmaci iz te škole su u anketi Tanjugu takođe naveli da ispit nije bio težak i da se nadaju da će upisati željenu školu.

Kako navode u anketi, prepisivanja nije bilo ili je bilo "vrlo malo". Đaci su ukazali da je ispit iz matematike bio nešto teži od testa iz srpskog.

Predsednik Foruma beogradskih gimnazija Miodrag Sokić rekao je u izjavi Tanjugu da je uveren da nije bilo masovnog prepisivanja, i da se ovoga puta sve svelo na pojedinačne, sporadične slučajeve.

Forum je ranije ukazao da će upis u srednje škole ove godine biti objektivniji i pravičniji, jer su uvedeni mehanizmi koji onemogućuju prepisivanje.

(agencije/MONDO)