Slušaj vest

Leto donosi povećanu aktivnost zmija koje se sve češće javljaju ne samo u prirodi, već i u gradskim sredinama. Čuveni zmijolovac Vladica otkriva kako razlikovati otrovne vrste.

"Ugrizi se dešavaju, važno je da se situacija blagovremeno prepozna i reši. Ukoliko se ne reši, onda dolazi do velikih problema, kao što se i ovo desilo. Kod nas u Srbiji imamo 10 vrsta zmija, od toga 3 otrovne. Jedna od otrovnijih je Poskok i nema ga baš na celoj teritoriji. Što se tiče Beograda i okolnih gradova tu nema otrovnih zmija, kao ni u Vojvodini. Međutim, što se tiče južnih delova, imamo mali broj otrovnih zmija"

Stanković naglašava da je najvažnije razlikovati ujed otrovne i ne otrovne zmije, kako bi prevetivno reagovali:

"Kod otrovnih zmija imamo dva glavna zuba, koja kada dođu u tkivo, samim ugrizom kesice, otrov dospeva u tkivo. To je ujed razmaka od 4 do 8 milimetara, u zavisnosti od veličine glave zmije. To su dve tačkice. U slučaju ujeda, to bi trebalo da se istiska kao kod bubuljice što više. Samim tim nekih 60% pomažete sebi. Kada se otrov ubrizga u mišić on se sporije širi. Kada dođe do alterij, onda brzo dođe do krvnih sudova. Otrov sužava arterije i smanjuje kiseonik. Tada dolazi do srčanog zastoja jer nemate kiseonik u organizmu. Tada se koristi lek za širenje rkvnih sudova, kako bi vi do prve zdravstvene ustanove bili preventivno osigurani"

04:37
Evo šta nikako ne smete raditi ako vas ujede zmija! Stanković na Kurir televiziji objašnjava razliku otrovnica i neotrovnica: Dve stvari vam mogu spasiti život Izvor: Kurir televizija

(Kurir, Mondo)