• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Protesti radnika u Japanu, Kambodži, ali i EU

Medjunarodni praznik rada, Prvi maj, obeležen je u Japanu, Kambodži i na Filipinima protestima gradjana koji su tražili veće plate i bolje socijalne garancije za zaposlene.

Medjunarodni praznik rada, Prvi maj, obeležen je u Japanu, Kambodži i na Filipinima protestima gradjana koji su tražili veće plate i bolje socijalne garancije za zaposlene.

Više od 300.000 ljudi učestvovalo je u protestima u Tokiju koji su pokrenuti na inicijativu "Zenrorena", japanske Nacionalne konfederacije sindikata.

Učesnici demonstracija su zahtevali ukidanje nejednakosti u platama i obezbedjenje boljih socijalnih garancija za radnike.

Oko 8.000 osoba okupilo se u Manili, glavnom gradu Filipina, a proteste je obezbedjivalo 5.000 policajaca zbog strahovanja da bi moglo doći do nasilja.

Filipinska vlada se plašila reprize prvomajskih nemira iz 2001. godine kada su sledbenici bivšeg predsednika Žozefa Estrade upali u predsedničku palatu, preneo je Rojters.

U demonstracijama su učestvovale grupe radnika i sledbenici Estrade, zahtevajući veće plate, manje cene benzina i svrgavanje predsednice Glorije Makapagal Arojo.

Estrada se nalazi u kućnom pritvoru, čekajući sudjenje zbog optužbi za korupciju.

U Pnom Penu, glavnom gradu Kambodže, policija je razbila proteste grajdana koji su izražavali nezadovoljstvo zbog loših uslova rada i niskih zarada.

Akciju policije osudili su aktivisti grupa za zaštitu ljudskih prava i predstavnici opozicije, odbijajući zvanično objašnjenje da su demonstranti rasterani kako ne bi došlo do gužve u saobraćaju.

Za evropska prava radnika

I u Poljskoj je 1. maj u znaku borbe da se prava radnika izjednače sa pravima u Evropskoj uniji, a u Češkoj i Slovačkoj u znaku stranačkih mitinga pred junske parlamentarne izbore.

Poljski sindikati u tradicionalni prvomajski pohod Varšavom ove godine kreću sa zahtevom da se poljski zakon o radu uskladi sa zakonima u EU i parolom "Za poljskog radnika jednaka prava kao u staroj EU."

Poljake koji su se radovali dugom vikendu od čitavih pet dana, pošto je i 3. maj državni praznik, neprijatno je iznenadilo podsećanje poslodavaca da jedan dan moraju kasnije da odrade, pošto zakon ne dozvoljava da se u jednoj nedelji praznuje više od jednog radnog dana.

U Češkoj i Slovačkoj, gde 1. maj još ima žig komunističke izmišljotine kada su ljude u prvomajske proslave terali silom, praznik rada prvi put za mitinge u jeku predizborne kampanja koriste sve stranke, a ne samo levica.

Takodje po prvi put u poslednjih nekoliko decenija centralni veliki komunistički prvomajski miting neće biti održan u praškom parku Letna, pošto su pre njih prostor zauzeli politički zatvorenici.

Zajedno sa mladima iz inicijative Majicom protiv komunizma, politički zatvorenici koji su preživeli komunističke zatvore, u parku vezanom simbolično za plišanu revoluciju i obaranje komunista 1989. godine, organizuju koncert i hepening "1. maj bez komunista i nikada drugačije".

Češka policija danas ima pune ruke posla i u drugim delovima Praga, pošto su na istim mestima u vrlo kratkom razmaku svoje mitinge najavili i češki neonacisti i anarhisti, poznati po uzajamnoj netrpeljivosti koja rezultira obavezno uličnim izgredima.

Češka obeležava danas i drugu godišnjicu ulaska u Evropsku uniju, ne samo pohvalama koristi koje joj je donelo članstvo već i 2. Pohodom protiv Evropske uniju u kojem nacionalisti iz Narodne stranke nameravaju da prodju centrom grada.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image