Trojica urednika i novinara, podseća NUNS u saopštenju, osuđeni su 8. marta 1999. godine po tužbi tadašnjeg potpredsednika Vlade Srbije i direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje Milovana Bojića.

Ćuruvija, Luković i Janković optuženi su i osuđeni zbog novinskog teksta objavljenog 5. decembra 1998. u listu "Dnevni telegraf", u kome se Bojić indirektno dovodi u vezu sa ubistvom Aleksandra Popovića, lekara u toj zdravstvenoj ustanovi. Presuda je postala pravosnažna u jeku NATO bombardovanja.

Vlasnik i urednik "Dnevnog telegrafa", Ćuruvija, ubijen je 11. aprila 1999. godine, dok je njegov kolega novinar Zoran Luković uhapšen 15. avgustva 2000. i upućen na izdržavanje kazne u Padinsku Skelu.

Iz zatvora je pušten 21. oktobra, na osnovu pomilovanja rešenjem tadašnjeg predsednika Srbije Milana Milutinovića.

Novinar Srđan Janković iselio se u Crnu Goru, gde i danas živi i radi.

U zahtevu upućenom Višem sudu, NUNS je ponovio stav da nije bilo elemenata za krivično gonjenje trojice novinara i da je "presuda posledica sudske poslušnosti i podređenosti autokratskom režimu".

"Upravo zato NUNS smatra da 'abolicija kao čin milosrđa jednog od najviših službenika režima Slobodana Miloševića ne sme ostati jedini osnov Lukovićevog oslobađanja, jer ona u suštini ne poništava optužbu i presudu, tim pre što milosrđe nije obuhvatilo Ćuruviju i Jankovića", navedeno je u saopštenju.

NUNS traži i očekuje od Višeg suda da "odgovarajućim aktom o rehabilitaciji konačno ispravi veliku nepravdu nanetu Ćuruviji, Lukoviću i Jankoviću".

Predstavnici NUNS-a podsećaju da je njihov Izvršni odbor 24. aprila 2009. uputio javni poziv državnim i pravosudnim organima da pokrenu postupak rehabilitacije trojice novinara, ukazujući da je "pravosuđe Srbije imalo punu deceniju da ispravi nepravdu koju su im njihovi prethodnici naneli".

(Tanjug)