• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

“Nuklerani objekti Srbije” pod lupom

Nakon što su mediji objavili da je JP Nuklearni objekti Srbije potrošilo nešto više od 27 miliona dinara na kupovinu četiri limuzine, četiri putnička vozila i četiri teretna, direktor tog preduzeća Radojica Pešić odbacuje navode da je nenamenski trošen novac građana Srbije.

Radojica Pešić kaže da su troškovi opravdani, dok iz Vlade Srbije poručuju da će sve detaljno ispitati.

On je naglasio da je kupovina vozila i dodatne opreme obavljena tenderski i to isključivo od sredstava koje je NOS zaradio tokom prošle godine.

Kako je Pešić objasnio za "Danas", podaci o nenamenskom trošenju novca koji su se pojavili u javnosti, pogrešno su interpretirani, dok su neki i izmišljeni.

"Poslovanje našeg preduzeća potpuno je javno. U skladu sa zakonom, 22. jula smo na sajtu objavili Informator o radu sa detaljnim prikazom poslovanja i finansija iz 2010, kao i planovima za 2011. Činjenica je da smo nabavili 12 automobila, ali su osam terenska vozila namenjena za transport nuklearnog otpada, dok su četiri automobila kupljena za potrebe menadžmenta", naglašava Pešić.

Za kupovinu škode superb i tri škode oktavije krajem 2010. raspisan je tender, a prema rečima našeg sagovornika, škoda je bila najjeftiniji ponuđač i zbog toga je izabrana. Cena jednog automobila je u proseku bila oko 20.000 evra.

"Treba podsetiti da je JP NOS osnovano 2009, a da od Instituta u Vinči nismo nasledili nijedno vozilo, a zaduženi smo za transport nuklearnog otpada iz svih delova Srbije u skladišta u Vinči. Sve što nam je bilo neophodno nabavili smo isključivo od sredstava koja smo prihodovali na inostranom i domaćem tržištu, i to na tenderu koji je raspisan za potrebe preduzeća u narednih pet godina", istakao je Pešić.

On dodaje da je preduzeće u 2010. ostvarilo prihode u iznosu od oko 600 miliona dinara, od čega je oko 70 odsto iz republičkog budžeta, 22 odsto sa inostranog, i osam odsto sa domaćeg tržišta.

"Od prihoda iz budžeta finansirane su zarade zaposlenih, troškovi materijala i ostali tekući troškovi, dok su od prihoda sa tržišta finansirane investicione aktivnosti, kupovina sredstava za rad, oprema i automobili, kao i troškovi propagande. Preduzeće je ostvarilo pozitivan finansijski rezultat, odnosno dobit od 120 miliona dinara, od čega se najmanje polovina vraća u budžet Srbije ", kazao je za list Pešić.

Milivoje Mihajlović, direktor vladine kancelarije za saradnju sa medijima, kaže da Vlada usvaja finansijske planove javnih preduzeća, ali da kontrolu nad tim kako se sredstva u njima troše imaju nadležna ministarstva.

"U slučaju Nuklearnih objekata Srbije, nadležno je Ministarstvo prosvete i nauke, koje će u narednom periodu proveriti da li je novac nenamenski trošen, odnosno da li je bilo kršenja zakona o javnim nabavkama", kaže Mihajlović za "Danas", objašnjavajući da je svako ministarstvo zaduženo kontrolu poslovanja javnih preduzeća koja se u njegovoj nadležnosti.

Nuklearni objekti Srbije osnovani su 2009. podelom Instituta za nuklearne nauke Vinča, uprkos nezadovoljstvu velikog broja zaposlenih u Institutu.

JP NOS je osnovan pod okriljem Ministarstva nauke na čijem čelu je bio Božidar Đelić, sa ciljem da se Srbija oslobodi visoko obogaćenog uranijuma. Istrošeno nuklearno gorivo iz reaktora u Vinči uspešno je transportovano u Rusiju, čime je Srbija oslobođena radioaktivnog otpada visokog intenziteta. Sledeći zadaci NOS su dekomisija reaktora u Vinči, kao i izgradnja trećeg skladišta za radioaktivni otpad niskog intenziteta.


(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image