On je agenciji Beta kazao da je donošenje novog Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, koji obuhvata celu problematiku te delatnosti, bio glavni razlog zašto prošle godine taksisti nisu uveli fiskalne kase.

Taksisti, advokati i obrazovne ustanove trebalo je da uvedu fiskalne kase 1. marta prošle godine, ali je Vlada Srbije to odložila prvo do 31. avgusta 2010. godine zbog štrajkova advokata i taksista, a onda je ponovo odložila tu obavezu za taksiste do 31. decembra 2011.
godine.

Prema rečima Matovića, delatnost taksi prevoza oslobođena je obaveze uvođenja fiskalnih kasa do kraja ove godine na osnovu Uredbe Vlade Srbije kojom su pojedine delatnosti iz objektivnih razloga oslobođene navedene obaveze.

"S obzirom da delatnost taksi prevoza nije oslobođena Zakonom o fiskalnim kasama, već uredbom, uvođenje obaveze evidentiranja prometa preko fiskalne kase može biti regulisano izmenom navedene uredbe u delu koji se odnosi na delatnost taksi prevoza, a o tome može odlučivati Vlada Srbije", kazao je on.

Predstavnik udruženja taksista Beograda (SITAB) ZZeljko Raković rekao je agenciji Beta da taksi prevoznici nemaju ništa protiv fiskalizacije, ali da nemaju osnove uslove za rad i da pored plaćanja svih obaveza ne mogu samostalno da plate po 200 evra za kupovinu fiskalnog aparata.

"Dok se ne uvede zakonitost i red u taksi prevoz mi nećemo biti u mogućnosti da sprovedemo fiskalizaciju", naglasio je Raković.

On je kazao da se ne poštuje ni novi zakon o regulisanju nelegalnih taksista, koji predviđa da se oduzme auto onim taksistima koji naprave prekršaj, i dodao da najgore prolaze oni najpošteniji taksisti koji izmiruju sve obaveze.

U avgustu 2010. godine, Vlada Srbije je od obaveze uvođenja fiskalnih kasa oslobodila potpuno prosvetu, odnosno osnovno, srednje i visoko obrazovanje, kao i uličnu prodaju sladoleda, opravku satova, časovnika i nakita, kao i čišćenje objekata.

(Beta)