• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropljani strepe od globalizacije

Gradjani Evropske unije zameraju institucijama Unije što nisu dovoljno učinile da se smanji nezaposlenost, jer to pitanje smatraju ključnim. Anketa Evrobarometra pokazala je da 47 odsto gradjana EU smatra globalizaciju pretnjom mogućnostima za zapošljavanje, dok 37 odsto smatra da je to dobra mogućnost za biznis u njihovoj zemlji.

Gradjani Evropske unije zameraju institucijama Unije što nisu dovoljno učinile da se smanji nezaposlenost, jer to pitanje smatraju ključnim. Anketa Evrobarometra na uzorku od 24.750 gradjana EU (starijih od 15 godina) pokazala je da su, prema njihovoj oceni, rezultati EU u borbi protiv nezaposlenosti, kao i u zaštiti socijalnih prava i ekonomskom rastu - slabi.

Globalizacija je za 47 odsto ispitanika pretnja mogućnostima za zapošljavanje, dok 37 odsto smatra da je to dobra mogućnost za biznis u njihovoj zemlji.

Gradjani u deset novih članica EU i u Skandinaviji su najmanje zabrinuti posledicama globalizacije, a najveću brigu su ispoljili Francuzi, Grci i Belgijanci, prenela je agencija DPA. Iako je strah od globalizacije vezan za konkurenciju radne snage iz jeftinijih zemalja, oko 55 odsto Evropljana smatra da je ekspanzija bloka pozitivna, smatrajući da unapredjuje uticaj EU u svetu.

Istovremeno, 63 odsto ispitanika ispoljilo je bojazan da će dalje proširenje Unije pogoršati probleme na nacionalnim tržištima rada, pri čemu su na tom polju najzabrinutiji Nemci, Austrijanci, Francuzi i Grci.

Ujednačavanje životnog standarda, uvodjenje evra u svim zemljama članicama i zajednički ustav su ključni elementi budućnosti EU, zaključak je ovog istraživanja, koje je otkrilo i da bi jedinstven evropski sistem socijalne zaštite, po mišljenju anketiranih, najviše ojačao njihovo osećanje pripadnosti Evropi.

Za harmonizaciju socijalne politike EU izjasnilo se 60 odsto ispitanika, uglavnom u centralnoj i istočnoj Evropi, pri čemu je najveća podrška ispoljena u Poljskoj (86 odsto), Letoniji (82 odsto) i Madjarskoj (81 odsto).

Skoro svaki drugi anketirani smatra da je članstvo njihove zemlje u EU nešto pozitivno, pri čemu su najveći optimizam iskazali gradjani Luksemburga, Holandije i Irske.

Anketa je takodje otkrila da je podrška članstvu u EU najviše opala u Finskoj, Velikoj Britaniji, Austriji i Letoniji. I Francuzi i Holandjani u sve većoj meri smatraju da njihove zemlje nisu imale koristi od članstva u Uniji. Mir medju zemljama članicama i jedinstveno tržište se smatraju najpozitivnijim postignućima evropskog ujedinjavanja, proizilazi iz ankete.

"Od EU se očekuje da obuzda globalizaciju, pronadje rešenja na planu mira, demokratije, životnog standarda, kao i istraživanja, inovacija i ekonomskih rezultata," navela je u saopštenju komesar EU za komunikacije Margot Valstrem. "To bi trebalo da bude osnova dnevnog reda politike EU, što će doprineti da se ponovo otkrije i obnovi EU uoči svoje 50. godišnjice," dodala je ona.

Više od polovine ispitanika navelo je da je blok sa 25 članica demokratski, moderan i zaštitnički, ali je u isto vreme kritikovalo EU zbog tehnokratije i neefikasnosti.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image