• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Podstanari na muci zbog popisa

Od kada je stratovao popis stanovništva, neprijavljeni podstanari u Beogradu su na stalno oprezu kome otvaraju vrata, jer su im stanodavci zabranili da se popisuju na adresi gde žive, da oni kasnije ne bi plaćali porez za izdavanje stana.

Mirko Mirković iz Udruženja podstanara“Velegrad“ kaže da prema gruboj proceni u Beogradu ima oko 75.000 do 80.000 stanova u kojima žive podstanari, a čiji stanodavci ne plaćaju porez za izdavanje stan

“Ako se uzme da je cena prosečnog izdavanja stana 250 evra, porez na to je 20 odsto, odnosno 50 evra, pa dolazimo do sume od 4.000.000 evra neplaćenog poreza na mesečnom nivou“, kaže Mirković.

Vlada Ninković iz Niša prijavljen je da živi kod tetke na Novom beogradu, a zapravo živi u iznajmljenom stanu na Voždovcu.

Kada je konačno našao stan pre pet godina, stanodavac nije hteo da ga prijavi na toj adresi.
“Mesec dana pre popisa stanodavac mi je rekao da ni slučajno ne otvaram vrata popisivaču, jer će ga tako otkriti da ne plaća porez za izdavanje stana. Zapretio mi je da će me izbaciti ako se to desi, pa već danima strepim kada mi neko pozvoni na vrata“, kaže Ninković za “Blic.“

Mirković iz Udruženja podstanara “Velebit“ kaže da se zbog neodgovornog stanodavca neposredno pre popisa na ulici našla i samohrana majka sa dvoje dece.

“Nama se za pomoć obratila samohrana majka jer ju je stanodavac izbacio iz stana zbog popisa , kako ona kaže, nije joj to direktno rekao, ali je ona sama zaključila.“

Marković kaže da prema slobodnoj proceni u beogradu živi oko 120.000 podstanara, ali da se očekuje da će ovaj popis pokazati pravo stanje stvari.

Prema njegovim rečima mali broj stanodavaca je prijavio svoje stanare, samo njih 10 odsto, a to su uglovanom stanodavci koji izdaju stanove diplomatskom osoblju i bogatim zakupcima.

On kaže da stanodavci ne treba da brinuzbog popisa stanovništva, jer popisivači nisu agenti poreske uprave, a podaci će se koristiti za druge svrhe.

“Prema podacima Instituta za sociološka istraživanja, svake godine se u beograd slije 5.000 novih građana jer je privredna situacija u ostatku zemlje loša, pa se po broju posle sudenata najviše doseljavaju radnici, ali i stranci iz drugih država- Crne Gore i Republike Srpske“, kaže Mirković za “Blic.“

(MONDO)


Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image