• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto papreno košta izdavanje diploma?

Studentkinji jedne visoke škole u unutrašnjosti će, kako bi odbranila diplomski rad i dobila dugo očekivanu diplomu, biti potrebno više od 20.000 dinara, istražio je "Politikin Potrošač".

Fakulteti i visoke škole samostalno formiraju cene, pa je odluka o visini naknade na njima.

"Prijava diplomskog naplaćuje se 5.000 dinara, uverenje još toliko, a posle toga izdavanje diplome košta još 12.000 dinara", kaže jedna dvadesetšestogodišnja studentkinja.

Ovaj slučaj nije usamljen, pa nije malo visokih škola i državnih fakulteta širom zemlje koji papreno akademcima naplaćuju "poslednju uslugu".

Slično je i u Beogradu, gde izdavanje diplome na Mašinskom fakultetu košta 3.000 dinara, a na Fakultetu političkih nauka u Beogradu njena izrada, doduše zajedno sa odbranom diplomskog rada, košta 10.900 dinara.

"Potrošač" je pokušao da dođe do odgovora i na pitanja postoji li mogućnost da se propiše cena izdavanja diploma, da se ona ujednači i ko to reguliše?

Na Univerzitetu u Beogradu kažu da fakulteti samostalno formiraju cene i da ne postoji jedinstveni cenovnik za izdavanje diploma, tako da je odluka o visini naknade na svakom od fakulteta.

"Diplome koje se u vezi sa starim nastavnim procesom izdaju fakulteti i oni imaju pravo izdavanja tih diploma za studente koji studije završavaju do 2015. godine. Cene izdavanja tih diploma su u nadležnosti fakulteta", rekli su u službi za odnose sa javnošću Univerziteta u Beogradu.

U studentskim udruženjima su, međutim, saglasni da je izdavanje diploma često preskupo. Stojan Lončarević, predsednik Saveza studenata Beograda, kaže da se prema podacima ove organizacije, prosečna cena izdavanja diploma na Beogradskom univerzitetu kreće između četiri i pet hiljada dinara.

"Na fakultetima kažu da su tu uključeni i administrativni troškovi, ali je to ipak ogroman trošak za studente. Ponegde je to gotovo isto kao i četvrtina školarine za celu jednu godinu. Najbolje bi, zbog velikih razlika u cenama, bilo da se propiše maksimalna cena iznad koje ne može da se ide i da to onda bude neka realna cena", smatra Lončarević.

Da mnogo većih problema ima u pojedinim obrazovnim ustanovama u unutrašnjosti, potvrđuje i Saša Mihajlović, predsednik Studentskog udruženja Srbije.

"Na fakultetima i višim školama gde samo diploma košta po 12.000 i 13.000 dinara, možemo slobodno da kažemo da je reč o krađi studenata. Jer, kako onda na fakultetima poput Mašinskog izdavanje diplome može da košta svega 3.000 dinara. Tačno je da je to papir koji ima težinu i koji zbog toga treba da se plati, ali mora da postoji neka razumna mera i odgovarajuća cena", kaže Mihajlović.

I cenovnik "Prosvetnog pregleda", koji štampa neka od dokumenata i javnih isprava za obrazovne ustanove, pokazuje da bi suma koja je potrebna studentima kako bi se okitili zvanjem "diplomiranog" mogla da bude manja.

Njihova cena za diplomu sa hologramom iznosi 178 dinara plus porez na dodatu vrednost!

Inače, praksa samostalnog formiranja cena izdavanja diploma treba da bude promenjena jer će cene bolonjskih, koje će za nekoliko godina dobijati svi studenti, imati jedinstvenu cenu.

"Univerzitet u Beogradu, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, izdaje diplome koje su u skladu sa bolonjskim procesom. Savet Univerziteta je na sednici održanoj 6. jula 2010, doneo odluku o iznosu naknade izdavanja diplome, što praktično znači da je cena nove 'bolonjske' diplome ista za sve studente Univerziteta u Beogradu", objasnili su "Potrošaču" u Beogradu.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image