• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Muslimani u Srbiji mire se u sredu?

Zukorlić optimista da će Ankatra i Sarajevo rešiti problem Sandžaka. Male šanse da i Zilkić pristane, jer bi tim planom njegov rijaset bio ukunut. "Danas" objavio da će sporazum biti potpisan u sredu.

Beogradski dnevnik "Danas" objavio je da sporazum o pomirenju ima 15 tačaka i predviđa da će konstituisanje novih organa jedinstvene islamske zajednice nadgledati šestočlana komisija.

Komisiju će sačinjavati po dva predstavnika Islamske zajednice Srbije i Islamske zajednice u Srbiji i po jedan predstavnik islamskih zajednica Turske i BiH, čime će, kako navodi "Danas", biti isključeno svako preglasavanje.

Sporazum će, piše list, prvi potpisati predsednik Srbije Boris Tadić i bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović. Međutim, danas su u kabinetu Borisa Tadića demantovali da će predsednik Srbije potpisivati sporazum o uspostavljanju jedinstvene islamske zajednice u Srbiji.

Zatim bi trebalo da ga potpišu i verski poglavari Turske i BiH - Mehmed Gormez i Mustafa Cerić, a nakon toga bi sporazum, po principu "uzmi ili ostavi", trebalo da bude ponuđen sukobljenim vođama Islamske zajednice u Srbiji i Islamske zajednice Srbije - muftiji Muameru Zukorliću i reis-ul-ulemi Ademu Zilkiću, piše "Danas".

Najznačajnije odredbe sporazuma određuju da će Zukorliću, Zilkiću, i njihovim najbližim saradnicima biti zabranjeno da se kandiduju na čelne funkcije u jedinstvenoj islamskoj zajednici, da im se zabranjuje svako političko delovanje i da će IZ u Srbiji morati da poštuje integritet i suverenitet države Srbije i njene zakone. Vrhovno telo jedinstvene IZ - Rijaset, biće u Beogradu.

Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić, koji je najavio da će podržati rešenje koje dogovore vrhovni poglavari Turske i BiH o objedinjavanju islamske zajednice u Srbiji, poručio je da se "stvari, za sada, pozitivno odvijaju".

"Važno je da će nosioci sporazuma biti verski poglavari Ankare i Sarajeva. Za Bošnjake je uopšte važno da Turska bude zainteresovana za ovaj prostor. Moja impresija tokom boravka u Turskoj je da je pitanje Sandžaka dobilo najpozitivniji tretman. Razgovaralo se na najvišem nivou. To uliva poverenje", rekao je Zukorlić sarajevskom "Dnevnom avazu".

Beograd bi naredne sedmice trebalo da poseti šef diplomatije Turske Ahmet Davutoglu sa ciljem da ispita mogućnosti za prihvatanje predloga o formiranju jedinstvene islamske zajednice u Srbiji, o kojem se ovih dana razgovaralo na liniji Ankara-Sarajevo-Beograd.

Reč je o inicijativi kojom bi se, kako je Tanjugu ranije izjavio ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin, prevladalo dvovlašće unutar islamske zajednice, a islamske institucije držale dalje od politike.

Prema saznanjima Tanjuga, međutim, u ovom trenutku su male šanse da se ta inicijativa realizuje.

Ono što se može pokazati spornim jeste činjenica da je inicijativom planirano gašenje Rijaseta Islamske zajednice Srbije, kojim rukovodi reis-ul-ulema Adem Zilkić.

Zilkić, inače, u razgovorima o rešenju problema dvovlašća u islamskoj zajednici nije ni učestvovao, a izrazio je rezervu i zbog činjenice da u te razgovore nije bio uključen, iako njegov Rijaset predstavlja dve trećine muslimanskih vernika koji žive u Srbiji.

Glavni muftija Muamer Zukorlić, takođe, nije učestvovao u razgovorima. Međutim, u razgovorima u Ankari je učestvovao reis-ul- ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić, u kojoj Zukorlić duhovno i organizacionio deluje.

Profesor Darko Tanasković je Tanjugu ranije ukazao da nije najsrećnija okolnost to što se pitanje islamske zajednice praktično rešava van Srbije, podsetivši na činjenicu da tu versku organizaciju ne čine samo Zukorlićevi Bošnjaci već i pripadnici drugih nacionalnih manjina muslimanske veroispovesti.

Zukorlić je "Avazu" rekao da zanimanje Turske za investicije na prostoru Sandžaka i te kako postoji, tako da je "Turcima u interesu da se postigne stabilnost u regionu te napravi jedinstvo među Bošnjacima".

Iako mediji već, kako se navodi, špekulišu da će verskim liderima biti zabranjeno uplitanje u politiku, kao što je to bilo do sada, Zukorlić tvrdi da "niko neće pojedinačno biti tretiran ovom inicijativom".

"Nemešanje politike i države u verska pitanja i obrnuto jeste princip od kojeg nikada nismo bežali. Ono što se deševalo kod nas upravo je posledica mešanja politike u rad Islamske zajednice. Političari, jednostavno, ne mogu imati formalnu ulogu u radu Islamske zajednice", naveo je Zukorlić.

"Avaz" piše da je uloga ministara Rasima Ljajića i Sulejmana Ugljanina u samoj inicijativi još nejasna, ali se smatra da je evidentno da Turci pokušavaju osigurati podršku što većeg broja političkih faktora u Sandžaku i šire, kao i svih onih koji su na neki način zainteresovani za ovaj deo Srbije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image