• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Služba kapelana vraćena u Vojsku Srbije

Regulisanje verske službe u VS su potpisali ministar odbrane Dragan Šutanovac i predstavnici šest tradicionalnih crkava i verskih zajednica.

Pored ministra Šutanovca, na dokumentu je potpis predstavnika Rimokatoličke crkve u Srbiji, Slovačke evangelističke crkve, Reformatorske hrišćanske crkve, Evangelisticke hrišćanske crkve, Jevrejske zajednice u Srbiji i Islamske zajednice Srbije.

Sličan sporazum potpisan je ranije sa Srpskom pravoslavnom crkvom, na Vidovdan, 28. juna u Nišu.

Potpisivanju sporazuma prisustvovali su i ministar vera i dijaspore Srđan Srećković, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Miloje Miletić i episkop SPC Porfirije, koji je preneo blagoslov patrijarha srpskog Irineja potpisivanju tih dokumenata.

Posle potpisivanja Šutanovac i Srećković, kao i predstavnici šest crkava i verskih zajednica su izrazili zadovoljstvo što se posle 66 godina u Vojsku Srbije ponovo vraća verska služba.

Šutanovac je istakao da je teško zamisliti modernizaciju bez poštovanja tradicije "ali isto tako je teško poštovati tradiciju ukoliko se društvo ne modernizuje".

Pema njegovim rečima, potpisivanje ovih sporazuma vraća tradiciju u srpsku vojsku "na jedan moderan i savremen način" koji pre svega poštuje potrebe pripadnika Vojske Srbije.

"Činjenica da smo sa svim tradicionalnim verskim zajednicama i crkvama u Srbiji potpisali sporazume govori da vojska živi i želi da nastavi taj život u multietičnosti i multikonfesinalnosti i da poštuje prava svih građana ", rekao je on.

Srećković je istakao da potpisivanje ovh sporazuma predstavlja još jedan od pokazatelja koliko je uspešno sprovedena reforma srpskog sistema odbrane.

"Ne samo da naša vojska liči na sve vojske u modernom svetu već se nakon 66 godina verska služba vraća u vojsku", rekao je on, dodavši da će to biti još jedan doprinos razvoju ljudskih prava i dobrih odnosa među ljudima bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost.

Prema njegovim rečima, važno je i predstavlja bogatstvo Srbije što će u objektima Vojske Srbije biti moguće vršenje verske službe svih tradicionalnih crkava i verskih zajednica.

Nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar je u ime Katoličke crkve izrazio veliku radost što je došlo do potpisivanje sprorazuma.

"Za nas je važno da reč postane delo i da se sve što je potpisano realizuje u nadi da ćemo moći sve više da živimo zajedeno u miru razumevanju i ljubavi", rekao je Hočevar.

Predsednik Saveza jevrejskih opština u Srbiji Aleksandar Nećak je rekao da potpisivanje sporazuma predstavlja veliki trenutak dok je u ime Islamske zajednice Srbije, reis-ul-ulema Adem Zilkić izrazio zadovoljstvo tim činom.

"Sama činjenica da se nakon 66 godina vraća verska služba u vojsku a i činjenica da je to dokaz da se ispravlja nepravda je veliki čin i događaj", rekao je Zilkić čestitajući na tome Šutanovcu i svima koji su učinili napore da do toga dođe.

Sporazum je u ime Slovačke evangeličke crkve potpisao biskup Samuel Vrbovski, u ime Reformatorske hrišćanske crkve episkop Ištvan Čete Semeši a u ime Evangeličke hrišćanske crkve biskup Arpad Dolinski.

Vlada Srbije je 24. marta donela Uredbu o vršenju verske službe u Vojsci Srbije, na osnovu Zakona o Vojsci Srbije iz decembra 2007, kojim su stvoreni uslovi da se i u srpskim oružanim snagama organizuju verske službe, a tu nameru podržale su sve tradicionalne crkve i verske zajednice.

Vojni sveštenici u srpskoj vojsci imaju dugu tradiciju, do 1918. u vojsci Kraljevine Srbije u sastavu Štaba komande postojao je vojni prota, a vojni sveštenici su bili raspoređeni u štabovima divizijskih komandi i u štabovima aktivnih pukova.

Posle Prvog svetskog rata u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, pri Ministarstvu vojnom i mornarici postojalo je telo koje je rukovodilo svešteničckom strukom, a u njemu su bili po jedan vojni sveštenik prve klase za pravoslavnu, rimokatoličku i muslimansku veroispovest.

Vrhovni vojni sveštenik (referent) za pravoslavnu veru potpadao je pod crkvenu jurisdikciju srpskog patrijarha, za vojnike bogosluženja su održavana u kapelama i crkvama u krugu vojnih objekata, a tamo gde ih nije bilo u lokalnim verskim objektima.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image