• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svaki šesti u Srbiji napravi prekršaj

Svaki šesti punoletni građanin Srbije odgovarao je prekršajno bar jednom. Najviše prekršaja u saobraćaju.

Vršilac funkcije predsednika Višeg prekršajnog suda Zoran Pašalić, pod čijom je kapom 45 prvostepenih sudova kaže da poslednji ”popis” pokazuje i da 530 sudija u proseku rešava po 1.800 predmeta.

Trenutno u prekršajnim sudovima ima 1.000.050 predmeta, što je trećina u odnosu na ukupan broj predmeta u Srbiji koji iznosi 3,5 miliona.

Na prvom mestu su predmeti iz oblasti saobraćaja kojih je obrađeno više od pola miliona. Kršenje javnog reda i mira je bilo predmet postupanja u nešto više od 100.000 predmeta, koliko je, otprilike, bilo i privrednih prekršaja.

Ona kaže da građani najviše odgovaraju zbog prekoračenja brzine, kojih je u Beogradu bilo 8.323, duplo više od onih koji su vozili pod dejstvom alkohola. U zabranjenom smeru je vozilo 2.187 vozača, a pešake nije propustio 1.931.

"Činjenica je da ima dosta predmeta iz oblasti saobraćaja i da se taj broj smanjuje. U 2009. godini imali smo 82.540 predmeta u Beogradu, prošle 79.405, a do 12. oktobra ove 52.722. Namera Zakona o bezbednosti saobraćaja je bila da se učinilac ne kažnjava drastičnom novčanom kaznom, već da se zaštitnim merama, prvenstveno zabranom upravljanja motornim vozilom na njega preventivno delo da ne ponavlja prekršaj. Kazne sada nisu povećavane, ali su zato za 90 odsto prekršaja uvedene zaštitne mere tako da osoba gubi vozačku dozvolu pre nego što sakupi 18 poena.

Od ministara protiv kojih je DRI pokrenula prijave samo je nekadašnji ministar kulture Vojislav Brajović osuđen sa 25 hiljada dinara i hiljadu dinara za troškove sudskog postupka. Ni on niti DRI nisu izjavili žalbu tako da je presuda postala pravnosnažna početkom marta. Dok je bivši ministar trgovine Slobodan Milosavljević pravnosnažno oslobođen.

”Reformom pravosuđa postali smo nadležni i za carinske, poreske i devizne prekršaje, pa smo i tu dobili preko 60.000 predmeta. Ipak, raduje to što je efikasnost prekršajnih sudova vše od 60 odsto i što smo potigli cilj da je obezbeđena izvesnost u kažnjavanju” iujavila je za “Novosti” Pašalić.

Dok u osnovnim i višim sudovima postupci protiv huligana dugo traju sa prekršajima stvari stoje nešto bolje:Kaznena politika za prekršaje je pooštrena, a Pašalić kaže da će za one koji, recimo, budu uhvaćeni zbog konzumiranja alkohola pre ili posle utakmice, ona biti od 50.000 do 150.000 dinara i kazna zatvora od 30 do 60 dana. Ista je kazna i za one koji bacaju predmete na teren ili na tribine, uništavaju imovinu na stadionu i okolini, unose pirotehniku...

"Od prekršaja, prošle godine je uplaćeno 30 od ukupno 45 miliona evra. Ono što je važno istaći je da je dužina postupka pred Višim prekršajnim sudom, sa prosečnih osam meseci do godine dana u većima za prekršaje, smanjena na oko šest meseci u 2010. godinu. A u ovoj još manje. Prekršaji su, napokon, posle 50 godina borbe, postali deo pravosuđa", otkriva za "Novosti" Pašalić.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image