• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO:Po fakultetsku diplomu tek pred penziju

Vreme kada se fakultetska diploma držala uramljena na zidu je prošlo, a o tome svedoči podatak da ih veliki broj diplomaca preuzme tek posle nekoliko godina, a neki nikada po nju ni ne dođu.

Većina studenta po diplomiranju podigne uverenje o završetku studija, jer je ono dovoljno prilikom otvaranja radne knjižice i zapošljavanja, a tek posle niza godina se sete da bi trebalo da dođu po diplome. Do tada one čame u arhivima ili kasama pod ključem.

Milica Stralević je jedna od tih "zaboravnih" studentkinja. Ovaj diplomirani politikolog, tek nedavno, posle sedam godina, podigla je svoju diplomu sa Fakulteta političkih nauka.

Ona kaže da joj diploma nije bila potrebna prilikom zapošljavanja, jer je imala uverenje o završenom fakultetu.

"Godinu dana kasnije otišla sam u Ameriku da radim i vratila sam se posle dve godine. Na diplomu sam potpuno zaboravila, jer sam imala prečih stvari", kaže Milica za MONDO.

Međutim, kako kaže, poslednje dve godine je često pomišljala kako bi trebalo da je konačno preuzme, dok se pre tri meseca nije konačno i uputila na Voždovac, gde je sedište fakulteta.

"Iako sam diplomirala pre toliko godina i to tada i proslavila, kada sam uzela taj papir i pročitala …pa, bio je to stvarno lep osećaj. Nema mnogo ljudi u ovoj zemlji fakultetsku diplomu", kaže Milica i dodaje kako je bila prilično iznenađena videvši koliko diploma na pomenutom fakultetu čeka na svoje vlasnike.

Da mnogi diplomci Fakuleta političkih nauka ne dođu po zvaničan dokaz o završenim studijama, potvrdila je za MONDO i viši stručni saradnik za studije prvog stepena na ovom fakultetu Vera Rsovac.

Ona kaže da u ormanu u njenoj kancelariji stoji stotine nepodignutih diploma, a najviše je onih skorašnjeg datuma.

Rsovac kaže da se iznenadila kada je bivša studentkinja došla posle 30 godina da preuzme svoju diplomu.

"Nedavno je bila jedna gospođa kojoj je diploma bila potrebna zbog regulisanja penzijskog statusa. Prvo što nam je rekla je da se nada da nismo zagubili diplomu", ispričala je Rsovac.

Ona navodi da se na fakultetu ne organizuju svečane dodele diploma i da upravo zbog nepostojanja nekog određenog datuma za njihovo preuzimanje, diplomci dolazak na fakultet odlažu, a onda vremenom i zaborave.

Slična situacija je i na beogradskom Elektrotehničkom fakultetu gde se u kasama čuvaju diplome, stare i po više od 40 godina.

Dragana Trnevski iz studentske službe ovog fakulteta rekla je za MONDO da mnogi po diplomu dođu posle deceniju,dve. " Neki su prethodno boravili u inostranstvu, a nekima je poslodavac tek sad tražio, jer od nedavno po zakonu svi koji su zaposleni u državnoj službi moraju da kao dokaz prilikom zapošljavanja podnesu taj document", ispričala je Trnevski.

Za razliku od dva pomenuta fakulteta, na Pravnom se studenti uredno obaveštavaju kada mogu da dođu po diplome, a svečane dodele se organizuju dvaput godišnje. Ipak, oko 1.000 diploma stoji na policama čekajući da ih vlasnici pokupe.

"Diploma iz sedamdesetih godina je čak polovina, a ostalih 500 je od poslednjih desetak godina", rekao je za MONDO sekretar Pravnog fakulteta Miljko Valjarević.

Naši sagovornici saglasni su da osnovni razlog nedolaska studenata po diplome jeste to što prilikom zapošljavanja ovaj dokument nije neophodan.

Kada diplomiraju, studenti već posle nekoliko dana mogu preuzeti uverenje koje je važeće kao i diploma, a iznos koji plaćaju za oba na većini beogradskih fakulteta je između 4.000 i 5.000 dinara.

(Tekst i foto J.Stokić - MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image