• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trifunoviću od "Politike" milion ipo manje

Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je presudu da je "Politika" kriva za povredu časti i ugleda generala Vladimira Trifunovića.

Ipak, sud je smanjio sa dva na pola miliona dinara odštetu koju taj list treba da plati generalu zbog neistina iznetih u člancima objavljenim u periodu od 1991. do 1995. godine.

Odlukom Apelacionog suda, koja je pravosnažna, preinačena je prvostepena presuda Prvog opštinskog suda u Beogradu od 25. marta 2009. prema kojoj je "Politika" bila obavezana da Trifunoviću isplati dva miliona dinara zajedno sa pripadajućom zakonskom zateznom kamatom.

Presuda Apelacionog suda mora da bude objavljena u listu "Politika", navodi se takođe u pravosnažnoj presudi objavljenoj na sajtu tog suda.

"Politika" je obavezana Trifunoviću isplati naknadu nematerijalne štete od 500.000 dinara sa zakonskom zateznom kamatom zbog povrede časti i ugleda iznošenjem neistina u člancima objavljenim u tom listu.

Članici su objavljeni 4. novembra 1991. pod naslovom "Otkud tenkovi iz Varaždina u Zadru", 9. novembra 1991. pod naslovom "Ispovest majora Delića", 1. oktobra 1993. pod naslovom "Sinđelić naših dana" i 29. decembra 1995. pod naslovom "Moć avijacije".

U obrazloženju presude Apelacionog suda se, između ostalog, navodi da bi se iz navedenih članaka moglo zaključiti da je tužilac (Trifunović) kao komandant kasarne u Varaždinu u oružanim sukobima kasarnu predao hrvatskoj vojsci bez borbe, omogućivši joj da dođe u posed tenkova M-84, kojih u tom momentu uopšte u kasarni nije bilo, kao i da je za taj čin od strane hrvatske vlasti nagrađen.

Naprotiv, iz izvedenih dokaza je utvrđeno da je tužilac, kao komandant kasarne u Varaždinu stupio u pregovore sa hrvatskim vlastima, kako bi iz kasarne izvukao vojnike, starešine i članove njihovih porodica žive i zdrave, a što znači da nikada nije predao kasarnu bez borbe i ispaljenog metka, navodi se u obrazloženju odluke.

Takođe je netačno da je tužilac predao i hrvatskoj vojsci savremene tenkove M-84 koji su kasnije korišćeni u borbama hrvatske vojske protiv JNA, s obzirom na to da tih tenkova uopšte nije bilo u kasarni.

Netačno je takođe i da je dobio bilo kakav poklon od hrvatskih vlasti, već je osuđen od strane hrvatskih vlasti na 15 godina zatvora zbog gađanja ciljeva u Varaždinu prilikom odbrane kasarne u tom gradu, a takođe mu je i od strane hrvatske vlasti oduzeto stanarsko pravo na stanu u Zagrebu.

Odluka suda je doneta imajući u vidu posledice koje Trifunović trpi usled objavljivanja ovih tekstova, te da je učinjena nematerijalna šteta objavljivanjem informacija u visokotiražnom dnevnom listu, kao i da je objavljivanje ponavljano u više navrata u periodu od 1991. do 1995. godine.

Takođe, da je reč o tužiocu, kao licu koje je kao general na najsramniji način izdao i predao kasarnu bez borbe uz nagradu neprijatelja, čime je grubo povređeno dostojanstvo tužioca, a događaji u Varaždinu predstavljeni javnosti na potpuno drugačiji način, uz izostavljanje svih aktivnosti koje je tužilac vršio prilikom odbrane kasarne.

Sve to, iako su novinari "Politike" koji su sačinili sporne tekstove imali prilike da provere istinitost napisanih informacija, između ostalog i prisustvovanjem suđenju Trifunoviću tokom kog su mnogobrojni svedoci izneli činjenice, koje su u skladu sa iskazom tužioca.

Država je inače Trifunoviću nedavno ispatila odštetu od šest miliona dinara zbog neosnovanog boravka u pritvoru pošto je Više javno tužilaštvo u Beogradu odustalo u martu prošle godine od optužnice protiv njega i još dva oficira JNA pošto je procenjeno da su okrivljeni prilikom povlačenja iz kasarne u Varaždinu 1991. postupali u krajnjoj nuždi.

Trifunoviću je u Beogradu suđeno tri puta pa je tako 26. decembra 1994. godine osuđen na 11 godina zatvora zbog veleizdaje.

Vrhovni sud donosi konačnu odluku osuđujući Trifunovića na sedam godina robije zbog predaje naoružanja i vojne opreme jedinice. Bio je na izdržavanju kazne skoro dve godine.

Dvadesetak generala u penziji tražilo je aboliciju za generala Trifunovića i za još dvojicu oficira, da bi januara 1996. pod pritiskom demokratske javnosti, tadašnji predsednik SRJ Zorana Lilić abolirao oficire daljeg izdržavanja kazni ali je presuda protiv njih ostala na snazi.

Trifunović je i u Hrvatskoj osuđen na 15 godina zatvora zbog navodnih ratnih zločina.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image