• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO: Rat sa "plenumašima" na Filološkom

Studenti, članovi organizacije "Plenum" i dalje drže u "opsadnom stanju" Filološki fakultet u Beogradu, uprkos činjenici da ogromna većina studenata tog fakulteta želi da ide na nastavu i ne slaže se sa blokadom.

Plenumaši su se na Filološki fakultet uselili još 17. oktobra, a do danas je njihova blokada popustila, i to uglavnom zalaganjem studentata i profesora koji žele da drže nastavu. Da su ovi drugi u većini, uverio se i reporter Monda drugog dana protesta , kad je još bio u "punoj snazi"

Međutim, kako navode studenti i profesori, i pored sve manje podrške na ovom fakultetu, čini se da članovi "Plenuma" nemaju ozbiljnu nameru da odu sa fakulteta, čak prete i radikalnijim merama od čega mnogi strahuju.

Profesori i studenti Anglistike su se još u sredu samoorganizovali i uspeli da odblokiraju pet svojih učionica. Kada su u četvrtak došli na predavanja, klupe pred vratima njihovih slušaonica bile su vraćene i pričvršćene žicom.

Grupa profesora se potrudila da reši problem pa su počeli "raščičćavanje" uz pomoć klešta i oslobodili učionice. Međutim, to se "plenumašima" nije dopalo pa su zatražili da se obrate studentima, što im je i omogućeno.

Oni su pozvali studente da bojkotuju nastavu i pridruže se njihovom protestu, međutim, njihov apel nije imao odjeka, pa su se opredelili za "silu" i zatvorili prolaze u hodnicima.

Ovaj njihov potez kod ostalih studenata izazvao je samo revolt, a kod nekih i strah.

Kada je student sa Filološkog fakulteta probao da objasni "plenumašu" zašto želi da ide na predavanja, ovaj mu je samo odgovorio "Druže, dođi na sastanak Plenuma pa se izjasni".

Koliki je broj studenata koji su onemogućeni da pohađaju nastavu teško je proceniti. Na Filološki fakultet može da se uđe i sa Studentskog trga i iz Knez Mihailove ulice, a članovi "plenuma" imaju svoje "kontrolne tačke" na oba ulaza.

Tako se studenti namerni da idu na predavanja dovijaju na razne načine kako da dođu do učionica, kažu da idu u biblioteku, do šaltera ili da završe administrativne poslove, do skriptarnice…

Kako navode, ima i puno onih koji se ne slažu sa ovim vidom protesta, ali ne žele da se konfrontiraju sa "plenumašima", pa ni ne dolaze do fakulteta, čekajući da se situacija normalizuje.

Na žalost, u rešavanje problema nisu aktivno uključeni svi profesori fakulteta. Većina misli da bi država trebalo da se izbori sa blokadom, da studenti treba sami među sobom da se dogovore, da je to problem rektora… Za to vreme "plenumaši" najavljuju nove blokade fakulteta u Nišu i Novom Sadu.

Profesori Katedre za anglistiku već danima se sa svojim studentima bore za održavanje nastave, u čemu sve više i uspevju. Profesroka Katarina Rasulić za MONDO kaže da ne vidi ni jedan razlog za blokadu nastave, pogotovo ne razume zašto bi je u radu sprečavali studenti sa drugih fakulteta.

Ona je u čestoj komunikaciji sa "plenumašima" u pokušaju da ustanovi njihove motive i omogući prolaz svojim studentima.

Kada je juče opet zatekla "barikade" ispred učionice gde je trebalo da održi nastavu upitala je člana "Plenuma" Kostu Ristića sa Fakulteta dramskih umetnosti šta će se dalje događati, on joj je odgovorio:

"Lanci i katanci, sutra nema ulaska na fakultet", priča prof. Rasulić i navodi da Ristić ipak svoje pretnje nije sproveo u delo, pa je danas ona normalno držala nastavu.

Ipak kaže da je najindikativnije objašnjenje studenta koji nije završio fakultet ni posle pet godina, zašto se sada angažovao u blokadi.



"Nisam upao na budžet, pa sam prvu godinu obnovio", kaže on. Na pitanje zašto nije učio da blagovremeno upiše drugu godinu on odgovara:

"To je moja stvar što nisam učio".

Zato mnogi studenti koji žele na nastavu, a redovno daju ispite bez obzira da li su na budžetu ili ne, postavljaju pitanje zašto ih blokiraju oni koji ne žele da redovno uče i daju ispite.

Da među studentima "bundžijama" nema jedinstva govori i podatak da je danas održan protest studenata na Platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, ali na njemu nisu u;estvovali ;lanovi "Studentskog plenuma".

Na ovom protestu je zatraženo da se omogući akademcima sa 48 bodova u narednoj školskoj godini upis o trošku budžeta, izjavio je danas predstavnik studenata Miloš Kuvekalović sa Fakulteta dramskih umetnosti. Kuvekalović je rekao da studenti traže izmenu zakona i regulisanje apsolventskog staža i da će nastaviti da "urgiraju" da se njihovi zahtevi reše, jer ih resorno ministarstvo nije do kraja rešilo.

On je naveo da se nastava na višim školama i fakultetima Univerziteta umetnosti odvija nesmetano, ali da je Viša elektrotehnička škola najavila blokadu te ustanove od ponedeljka.

Kuvekalović je rekao da je Ministarstvo rešilo najveći deo zahteva na Univerzitetu, ali da te preporuke nije prihvatila većina visokih škola i Univerzitet umetnosti, odnosno Fakultet primenjenih umetnosti.

On je kazao da je među nekoliko desetina prisutnih na platou, pored studenata viših škola i Univerziteta umetnosti, bilo i studenata sa Fakulteta političkih nauka i FON-a.

On je rekao da se studenti neće priključiti protestu kolega na Filološkom i Filozofskom fakultetu, gde je u toku blokada i da danas neće obaviti ni najavljenu protestnu šetnju, a da ni narednih dana nisu u planu slične akcije, jer im za to nedostaje masovnost.

U razgovoru sa predstavnicima studenata 21. oktobra Ministarstvo prosvete predložilo je da se svi studenti koji su osvojili 60 bodova oslobode plaćanja školarine, oni od 54 do 59 najmanje 70 odsto, a studenti sa 48 do 53 bodova oko 50 odsto školarine.

Istovremeno "plenumaši" zahtevaju da svi studenti sa 48 bodova mogu da se školuju o trošku države, da školarina ne premašuje tri minimalne mesečne zarade, početak razgovora o besplatnom školovanju i izmene Zakona o visokom obrazovanju.

Mnogi, međutim, misle da su njihovi motivi političke prirode i da žele da blokadama zapravo prikažu da je atmosfera u celom srpskom društvu alarmantna.

Osim toga, dekani pojedinih fakulteta, kao i sam rektor Beogradskog univerziteta uvereni su da je organizacija "Studentski plenum" usko povezana sa anarho liberalima i grupom "Marks 21" o čemu je MONDO već pisao.

(A.Ć. - MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image