• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija dobila skladište za radioaktivni otpad

U Javnom preduzeću "Nuklearni objekti Srbije" završena je izgradnja novog skladišta radioaktivnog otpada i prebacivanje otpada iz starog u novi hangar moglo bi da počne već sledeće godine

Direktor preduzeća Radojica Pešić je za Tanjug rekao da je reč o najmodernijem i najvećem raspoloživom prostoru za skladištenje ovih vrsta materijala u Evropi.

Pešić je rekao da se još od 1948. godine u Vinči obavlja skladištenje radioaktivnih otpada, koji je dolazio sa prostora bivše SFRJ i to medicinskog, industrijskog, kao i otpada iz naučno - istraživačkih ustanova.

U starom skladištu se, kako je kazao, nalazi oko 3.000 kubika radioaktivnog otpada i čitav prostor je popunjen, a poseban problem je starost skladišta koje može da predstavlja potencijalnu opasnost po životnu sredinu.

"Zato je bilo važno preduzeti mere da se on prebaci u adekvatan prostor", kazao je Pešić dodajući da je objekat dobio upotrebnu dozvolu i licencu.

Nakon dobijanja konačne dozvole za trajno sprovođenje nuklearne aktivnosti stvoriće se preduslovi da počne prebacivanje otpada iz starog u novi hangar i to u periodu od 12 do 18 meseci.

U starom hangaru biće obavljena remedijacija, kazao je Pešić dodajući da će biti primenjene najmodernije bezbednosne i sigurnosne mere kako bi sav otpad bio uskladišten na propisan način.

U izgradnju ovog objekta uloženo je 2,5 miliona evra, a objekat je građen od 2007. do 2011. godine.

Srbija je na Međunarodnoj konferenciji o upotrebi nuklearnih goriva u Čileu doblila priznanje zbog uspešnog uklanjanja visokoobogaćenog uranijuma sa svoje teritorije, podsetio je Pešić.

Javno preduzeće "Nuklearni objekti Srbije" je, decembra prošle godine, u Rusku federaciju otpremilo 13 kilograma istrošenog nuklearnog goriva sa visokoobogaćenim uranijumom i oko 2,5 tone istrošenog goriva sa niskoobaćenim uranijumom.

Ovaj transport je bio najveći transport takve vrste ikada obavljen i predstavlja najveći projekat tehničke saradnje u istoriji Međunarodne agencije za atomsku energiju, kazao je on.

Uključujući i otpremanje 48 kilograma svežeg nuklearnog goriva sa visokoobogaćenim uranijumom, obavljeno 2002. godine, Srbija je postala jedna od retkih država, kojih ima svega 19 u celom svetu, koja na svojoj teritoriji više nema ovaj materijal, potencijalnu metu nuklearnog terorizma.

U saopštenju "Nuklearnih objekata Srbije" navodi se da je javno preduzeće razvilo sopstvenu metodologiju za procenu nivoa radioaktivnosti u pojedinim delovima tela reaktora, koja je naučno potvrđena od strane vodećih institucija u svetu u ovoj oblasti, kao što su Institut Sarov (Ruska Federacija) i Univerzitet Berkli (SAD).

Uspešno je utvrđena aktivnost sredstva za prečišćavanje vode bazena u kojem je, do novembra 2010. godine, bilo smešteno istrošeno nuklearno gorivo, aktivnost u takozvanoj vrućoj komori reaktora, aktivnost u rezervoaru sa teškom vodom i aktivnost u pojedinim sklopovima reaktorskog tela.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image