• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bivša ministarka Rašeta-Vukosavljević na sudu

U Višem sudu u Beogradu počelo suđenje bivšoj ministarki za telekomunikacije Mariji Rašeti-Vukosavljević i njenim saradnicima zbog optužbi za malverzacije tokom rekonstrukcije beogradskog aeorodroma 2003. i 2004. godine.

Prvi je odbranu danas pred sudom izneo nekadašnji zamenik direktora beogradskog aerodroma, Dušan Grihiles koji je negirao krivicu i navode optužnice, tvrdeći da je rekonstukcija aerodroma urađena u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i uz saglasnost Uprave za javne nabavke.

Rašeta Vukosavljević je trećeoptužena u tom procesu i svoju odbranu će izneti sutra.

Ona se sa saradnicima tereti da su tokom 2003. i 2004. godine nezakonito pribavili imovinsku korist od preko milion i po dinara prilikom izrade projekta i rekonstrukcije Terminala-2 i VIP salona na beogradskom aerodromu.

Shodno krivičnom zakonu, bivšoj ministarki i drugim optuženima, preti zatvorska kazna od dve do 12 godina.

Detaljno opisujući izradu strateškog plana za rekonstrukciju, Grihiles se tokom višečasovnog izlaganja odbrane često pozivao na pokojnog premijera Zorana Đinđića.

"Na inicijativu premijera Srbije Zorana Đinđića, posle dobijanja kredita od 20 miliona evra od Evropske investicione banke, Ministarstvo za saobraćaj i telekomunikacije predložilo je sedam investicija za aerodrom, što je Vlada prihvatila", rekao je Grilihes i objasnio da je prvo rađeno na rekonstrukciji drugog terminala.

Đinđić mu je, kako je ispričao Grihiles, više puta rekao da želi da Beograd dobije reprezentativan aerodrom pa je strateškim planom bilo predviđeno da se izgradi VIP salon, da se rekonstruiše terminal jedan i dva, da se izgradi poslovni objekat i poslovni centar, hotel, logistički kargo hag i da se aerodrom považe sa železnicom.

On je istakao da je tender za izvođenje radova i nabavku opreme raspisan 27. februara 2003. u skladu sa propisima po takoznavom "restriktinvom postupku" za šta je, dobijena saglasnost Uprave za javne nabavke.

Kao najbolji ponuđač izabran je konzorcijum “Termoenergo inženjering”, koji je imao navišu cenu jer je jedini, kako je naveo, ispunjavao kriterijume kvaliteta.

"Tačno je da je ta ponuda bila najskuplja, ali Uprava za javne nabavke je dala saglasnost da kvalitet bude presudan u odabiru izvođača radova", rekao je Grihiles ističući da je u pitanju bio objekat od "nacionalnog značaja".

Za opremanje VIP salona izabrano je preduzeće “Kolubara invest gradnja” zato što su dali najpovoljniju ponudu i najnižu cenu, ukazao je rekao je Grilihes.

Suvlasnici preduzeća "Kolubara invest gradnja" su optuženi Dejan Mišović i Lazar Bunčić.

Grihiles je istakao da u njegovom radu nije ni moglo da bude ništa nezakonito jer se sve odbijalo pod nadzorom MUP-a, BIA, Vlade i 50 nadzronih odbora.

Iz postupka protiv nekadašnje ministarke i njenih saradnika izdvojen je proces protiv direktora "Termo energo inžinjeringa" Jovana Đenadića, pošto je medicinskim veštačenjem utvrđeno da zbog bolesti nije sposoban da prati suđenje. Đenadić se nalazi u bolnici "Sveti Sava" i u teškom je zdravstvenom stanju.

Pored Rašete - Vukosavljević, Grihilesa i Đenadića optuženi su nekadašnji direktor beogradskog aerodroma Branislav Vitasović, bivši pomoćnik generalnog direktora Slađan Ivković, kao i suvlasnici preduzeća "Kolubara invest gradnja" Dejan Mišović i Lazar Bunčić.

Prema navodima optužnice, Grilihes i Ivković se terete da su u dogovoru sa Rašetom-Vukosavljević, uticali da posao u vezi sa projektovanjem Terminala-2 dobije preduzeće "Termoenergo-inženjering", iako to preduzeće nije posedovalo odgovarajuću licencu, niti je dalo najpovoljniju ponudu za posao.

Grilihes i Đenadić su zaključili ugovor sa ugovornom cenom od oko 16,8 miliona dinara, koja je posle potpisivanja više aneksa neosnovano porasla na gotovo 96,1 milion dinara, navodi se u optužnici.

Pošto se sa ovim izborom nije slagao tadašnji direktor beogradskog aerodroma Đorđe Lukić, on je napisao prigovor, posle cega je Rašeta-Vukosavljević, kako se tvrdi u optužnici, krajem maja 2003. godine, predložila Upravnom odboru "Jata", koji je osnivač beogradskog aerodroma, da razreši Lukića i na njegovo mesto postavi optuženog Vitasovića.

Novi direktor aerodroma Vitasović u dogovoru sa Rašetom-Vukosavljević, Grilihesom i Ivkovićem pozvao je građevinska preduzeća da dostave ponude bez prethodnog objavljivanja konkursa za izvođenje radova u vezi sa VIP salonom i njegovim opremanjem, navodi tužilaštvo.

Vitasović je, po prethodnom odobrenju i odluci Grilihesa, sa preduzećem "Kolubara invest gradnja" potpisao ugovor o izvođenju radova iako je znao da oni ne mogu da budu izvođeni, niti plaćeni bez usvojenog glavnog projekta, kao i da pomenuto preduzeće ne poseduje licencu za obavljanje posla.

Prvu optužnicu iz 2007. godine, koja je obuhvatala pored bivše ministarke još 11 osumnjičenih, sud nije prihvatio i vratio je predmet na dopunu istrage u okviru koje je obavljeno je ekonomsko, finansijsko i građevinsko-arhitektonsko veštačenje.

Ministarka u vladi Zorana Đinđića i njeni saradnici uhapšeni su u novembru 2004. godine, a po izlasku iz pritvora Rašeta-Vukosavljević je negirala svoju umešanost u malverzacije na aerodromu "Beograd" i isticala da je njeno hapšenje bilo politički motivisano.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image