• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO u srpskom Skotland jard Kol centru

U toku je napad francuskih gerilaca na ulicu Save Kovačevića, vidim NLO na nebu iznad Beograda, majstor neće da mi popravi česmu u stanu, taksista mi je naplatio veliki račun...samo su neki od poziva koje građani upućuju na telefonski broj 92 Kol centra beogradske policije.

Sa kakvim sve slučajevima se u svakodnevnom radu susreće beogradska policija, istraživala je ekipa Monda tokom posete Komandno-operativnom centru (KOC) Policijske uprave Beograd, koji je davne 1981. godine sagrađen po ugledu na kol centar Skotland jarda.

"Dnevno kol centar 92 primi oko 2.000 poziva, mesečno 50.000, a godišnje oko 680.000. Od tog broja oko 15 odsto su oni zlonamerni , uznemiravajući i uvredljivi pozivi. Od toga da dete koje se igra mobilnim telefonom pet puta okrene Kol centar, do psihijatrijskih slučajeva kojima treba sagovornik ", navodi Zoran Stanković, zamenik šefa smene KOC-a.

"Mi na svaki poziv odgovaramo krajnje profesionalno iako pretpostavljamo da su lažni", ističe Stanković i dodaje da su trenutno "aktuelni " anonimni pozivi za podmetanje bombi u školama. Broj tih poziva uvek se povećava kako se bliži tromesečje ili polugođe.

Uvredljivi i preteći pozivi stižu i kada se dogode neka bitna suđenja, na primer suđenje Urošu Mišiću zbog napada na policajca na fudbalskoj utakmici.

"Tada se javljaju i vređaju policiju militantne i ekstremne grupacije koje su netpreljive prema uređenom sistemu i u profesiji policajca vide atribut prisile", kaže Stanković i dodaje da se takvi pozivi identifikuju, posle čega se, oni koji su ih uputili, saslušavaju i sudski procesuiraju.

POZOVITE 92; "AVALA, JAVI SE"

Oko 40 odsto poziva na telefon 92, ističe Zoran Stanković, nisu problemi koje bi trebalo da rešava MUP jer nisu u njegovoj nadležnosti, ali policija odgovara i na njih kada remete normalan život i rad sugrađana.

Veliki broj poziva tako upućuju komšije kojima smeta glasna muzika iz susednog stana, a to ne spada u nadležnost policije već komunalne inspekcije. Pošto njihov centar posle 22 sata ne izlazi na teren, a problem glasne muzike dešava se uglavnom noću, policija silom prilika, mora da reaguje.

"Ilustracije radi, imali smo nedavno i problem u naselju Braće Jerković gde je policija morala da reaguje zbog alarma na automobilu koji je dva dana radio i uznemiravao 500 stanara, pošto je njegov vlasnik otišao na put. Vozilo je bilo propisno parkirano i njegov vlasnik nije počinio bilo kakav prekršaj. Stanari u Braće Jerković su se samoorganizovali i pretili da će vozilo zapaliti. Tada smo, da bi sprečili ozbiljnije posledice, izašli na teren i uklonili auto", kaže šef smene KOC-a .

Dešavaju se i zlonamerni pozivi kada određene kriminalne grupe prijave lažni događaj jer žele da na odeređenim mestima koncentrišu policiju da bi u drugom delu grada izvršili krivično delo. Policija zbog toga uvek prvo kao izvidnicu šalje patrolu koja ispita da li je prijava lažna.

Na teren izlaze policajci koji imaju minimum pet godina radnog iskustva. Pored toga, naš rad se ne zasniva samo na prijavama građana, već i na ličnim zapažanjima policajaca u civilu na terenu, dosta se saznaje i analizom medija, saradnjom sa raznim organizacijama..., objašnjava Stanković.

On ističe i da su sami operateri na broju 92 stručno obučeni za taj posao i da imaju sistem za postavljanje pitanja na osnovu kog vrlo brzo utvrde koliko je poziv hitan i da li zavređuje pažnju policije. I sam KOC tehnički je dobro opremljen.

"Arhitekte su predvidele da Beograd raste i mi i sada možemo da odgovorimo potrebama grada što se tehničkog dela tiče. Radimo 24 sata dnevno, 365 dana u godini, pokrivamo ceo Beograd. Centar se sastoji iz broja 92 i upravne radio stanice Avala", objašnjava Zoran Stanković.

Operateri radio vezom izdaju naređenja i koordiniraju rad sa patrolama i službenicima koji su na terenu. Na raspolaganju im je elektronska GPS karta sa pozicioniranim policijskim službenicima koje operater, zavisno od poziva, šalje na mesto događaja.

IMAGINARNI NEPRIJATELJI "VREBAJU"

Za sat vremena, koliko je ekipa MONDA provela u Kol centru, operaterka Mirjana Trandafilović nije imala ni minut pauze. Telefon je zvonio non-stop, a ona je smirenim glasom odgovarala na pozive.

Javio se alkoholičar koji tvrdi da ga je pretukla policija, a patrola uopšte nije bila u njegovoj blizini, prijavljeno je da je postavljena bomba u osnovnoj školi Dositej Obradović, poslata je patrola zbog porodične tuče u Velikoj Moštanici, žena se žalila na komšiju da joj je presekao telefonski kabl, raspitivali su se gde se vadi lična karta i izvod iz matične knjige rođenih...

Trandafilovićeva za MONDO kaže da primi oko 300 poziva za 12 sati koliko joj traje smena. Na njen privatni život, kako tvrdi, ne utiče tako stresan posao, jer je odavno naučila da poslovne probleme ostavi za sobom kad joj istekne radno vreme. Prima nešto više od 40.000 dinara, koliko iznosi osnovna plata za sve operatere u Kol centru.

I njoj najviše smetaju besmisleni pozivi i oni za koje su građani pogrešno informisani da spadaju u delokrug policije. "Nečiji život je možda ugrožen dok mene zovu da se raspituju o ličnim kartama ili prijavljuju da im je komšija isekao žicu za sušenje veša", kaže Mirjana.

"Ima danas puno psihijatrijskih bolesnika. Broj takvih poziva inače se povećava u poznu jesen. Prijavljuju imaginarne napadače, traže pomoć...", objašnjava Trandafilovićeva. Ima i onih koji stenju i dahću u slušalicu, a takvi pozivi se blokiraju i identifikuju.

"Ljudi ne shvataju da se tim neozbiljnim pozivima ugrožava život i bezbednost nekom kome u tom trenutku treba pomoć", objašnjavaju u policiji.

Trandafilovićeva procenjuje na licu mesta koji pozivi su lažni. Koliko je teško utvrditi da li je poziv istinit ilustruje pričom o čoveku za kog joj se činilo da je u alkoholisanom stanju kada je pozvao i prijavio da su ga žena i sin istukli. Kada je ekipa otišla na lice mesta ispotavilo se da su čoveku izbijeni zubi i da je zbog toga imao smetnje pri govoru.

KAD KOMŠIJE GLASNO VODE LJUBAV...

Policija je, kako navode, više puta dobila i prijave da se dešavaju silovanja, a ispostavilo se da, kada patrola dođe utvrdi da neki par samo glasnije vodi ljubav. Skoro su građani prijavili i "sumnjive likove u pasažu zgrade" a i za njih se ispostavilo da su u pitanju ljubavnici...

Priču o "suludim situacijama" u kojima se policajci mogu naći pokazuje i nedavni slučaj kada su patrola policije i jedna televizijska ekipa po Zelenom vencu tragali za majmunom kog je "videla jedna starija sugrađanka". Posle dužeg traganja i otkrića da su u beogradskom zoološkom vrtu svi majmuni na broju, ispostavilo se da je baka na Zelenom vencu videla devojku koja je, pod dejstvom opijata, skakutala i verala se po krovu obližnje prizemne zgrade.

I pored svih dogodovština na koje, ni krivi ni dužni nailaze, u policiji i dalje apeluju na građane da prijave sve slučajeve koji im se učine sumnjivim.

"Apelujemo na sugradjane da bez ustručavanja, zarad postizanja višeg nivoa bezbednosti, na vreme prijave sve pojave koje im se učine sumnjivim, bez obaveze da se predstave ako im je to otežavajuća okolnost", poručuju iz KOC-a.

"Moramo da shvatimo da je problem bezbednosti globalni problem i da svako mora da doprinese rešavanju. Ne mogu samo time da se bave MUP, centri za socijalni rad i pravosuđe. Svi moraju da budu uključeni", ocenjuje Zoran Stanković.

(MONDO/Danijela Pašić)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image