• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Građani Srbije osrednje srećni

Srbi su najmanje zadovoljni ekonomskim standardom, a najviše zdravstvenim stanjem, pokazalo je istraživanje Nacionalni indeks sreće.

Situacija u Srbiji kada je reč o "sreći", odnosno dobrobiti, zadovoljstvu i kvalitetu života, najgora je u oblasti ekonomske sigurnosti, rezultat je istraživanje koje je od maja do oktobra sprovela hrvatska istraživačka agencija Hendal (Hendal market research).

Nacionalni indeks sreće izražen je na skali od 0 do 100 bodova, pri čemu 0 znači da su građani nezadovljni u najvećoj meri, a 100 da su potpuno srećni kvalitetom svog života.

Istraživanje je pokazalo da građani Srbije imaju prosečnu srednju vrednost "sreće" - 56,9.

To je prosečna vrednost ocene građana o kvalitetu života u oblasti zdravlja, obrazovanja, rada, ličnih aktivnosti, emocionalnog zadovoljstva, društvenih veza i odnosa, političkog mišljenja i upravljanja, odnosa prema okolini i lične i ekonomske sigurnosti.

Indeks "sreće" ispod 50 građani Srbije su dali trenutnoj životnoj situaciji (40,3), proceni stanja za dve godine (47,4) i odnosu prema zaštiti životne sredine.

Građani Srbije se osećaju srećnije kada je reč o njihovom zdravstvenom stanju koje je dobilo najveći indeks "sreće" - 75,1, kao i o zdravom ponašanju koje se meri nivoom pozitivnih aktivnosti kao što je bavljenje sportom i negativnih kao što je pušenje.

Takođe je izražena nešto viša "sreća" i zadovoljstvo građana njihovim ličnim razvojem i socijalnom sredinom, kao i emotivnim stanjem, odnosno pozitivnim i negativnim emocijama, a građani su najčešće navodili da su prethodnog dana doživeli poštovanje i ljubav.

NIS je pokazao i da stanovnici južne i istočne Srbije imaju niži osećaj "sreće" i zadovoljstva u odnosu na ostale delove države.

Ispitanici do 24 godine imaju veći NIS od ostalih građana, odnosno istraživanje je pokazalo da nivo osećanja zadovoljstva kvalitetom života opada sa godinama starosti.

Agencija Hendal koja je ustanovila NIS 2010. godine i kontinuirano ga meri u Hrvatskoj, a od maja i u Srbiji, navela je da taj indeks ukazuje na nivo kvaliteta življenja u okruženju, u kojoj meri društvo zadovoljava potrebe i očekivanja ljudi, kao i da pokazuje smernice vlastima u donošenju kvalitetnijih odluka.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image