• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Realna cena pšenice - 9,5 do deset dinara

Upravnik Zavoda za strna žita Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu dr Srbislav Denčić izjavio je Tanjugu da bi realna cena pšenice ovogodišnjeg roda trebalo da bude od 9,5 do 10 dinara po kilogramu.

Upravnik Zavoda za strna žita Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu dr Srbislav Denčić izjavio je Tanjugu da bi realna cena pšenice ovogodišnjeg roda trebalo da bude od 9,5 do 10 dinara po kilogramu.

"To bi, u odnosu na kurs dinara i evra, bila odgovarajuca cena", rekao je Denčić, izrazivši bojazan da će hlebno žito ratari prodavati u vreme žetve, po nižoj ceni, jer paori nisu dovoljno organizovani i finansijski su iscrpljeni pa će biti primorani da prihvate cenu i uslove koje budu ponudili preradjivači, jer je to prvi novac koji dobijaju od svoje proizvodnje.

Prema Denčićevom mišljenju, seljaci bi trebalo da sačuvaju pšenicu u svojim silosima ili skladištima mlinara do januara i februara naredne godine, jer će tada, zbog nedostatka hlebnog žita na našem tržištu, i njegova cena biti znatno veća.

On je ukazao na to da je sadašnje stanje tog useva, koji je u Srbiji jesenas zasejan na oko 530.000 hektara, šaroliko, da ima njiva koje obećavaju "fantastičan prinos", a istovremeno ima parcela koje su, kako je naveo, u katastrofalnom stanju. "Na oko 20 do 30 odsto površina hlebno žito izgleda dobro, al zbog velike količine vode u zemljištu ne može da funkcioniše korenov sistem preko koga biljka usvaja hranivo, pa će se posledice toga videti kasnije, kada biljka počne da žuti", kazao je Denčić.

Denčić savetuje ratare da folijalno, preko lista, prihrane pšenicu, jer se na taj način do kraja faze mlečne zrelosti zrna može uticati na poboljsanje roda i kvaliteta hlebnog žita. Prema njegovim rečima, veliki problem su i glodari koji nanose štetu tom usevu, upozorivši da su preparati za tretiranje miševa i hrčkova čija je populacija najbrojnija nedovoljno efikasni.

Ukazavši na to da su problemi u proizvodnji hlebnog žita pratili Rusiju i Ukrajinu, gde je veliki deo površina pod tim usevom uništen, Denčić je ocenio da će zbog manje ponude tog proizvoda na svim svetskim berzama u januaru 2007. godine njegova cena dostići 200 dolara po toni.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image