• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stranci ne rade na našem razvoju, moramo sami

Strane kompanije dolaze sa gotovim rešenjima i nemaju interes da razvijaju srpski naučno-istraživački rad i potencijal, kaže ministar nauke.

Iz tog razloga, država mora da obezbedi investicije u naučno-istraživački rad i da osigura da ulaganja što više budu u funkciji privrednog i ukupnog društvenog razvoja, rekao je ministar prosvete i nauke Žarko Obradović na konferenciji "Regionalna strategija za razvoj inovacionih sistema u zemljama Zapadnog Balkana".

On je na skupu eksperata koji se bave Regionalnom strategijom, istakao da je u Srbiji osnovni preduslov vođenja uspešne naučne politike definisanje nacionalne Strategije naučnog i tehnološkog razvoja za period 2010 - 2015. godine i usvajanje zakonske regulative.

"U toku je postupak donošenja i usvajanja Akcionog plana za sprovođenje strategije", rekao je ministar prosvete i nauke

Srbija je, kako je rekao Obradović, identifikovala sedam nacionalnih prioriteta u domenu nauke i tehnologije: biomedicina, odnosno očuvanje zdravlja stanovništva, novi materijali i nanonauke.

Prioriteti su i zaštita životne sredine i klimatske promene, energetika i energetska efikasnost, poljoprivreda i hrana, informacione i komunikacione tehnologije, unapređenje procesa donošenja državnih odluka zasnovanih na znanju, rekao je Obradović.

Takođe, naše aktivnosti na polju naučnog istraživanja grupisane su u tri segmenta: osnovna istraživanja, tehnološki razvoj i integralne projekte, rekao je Obradović i istakao da se u Srbiji trenutno realizuje 785 projekata, u koje je uključeno preko 11.000 naučnih istraživača.

Podsetivši na zadatak države da stvori ambijent za razvoj inovacija, Obradović je rekao da je Srbija, kao i druge države u regionu, zemlja sa nedovoljno jakom ekonomijom i nedovoljno izgrađenom privrednom strukturom.

"Zbog toga, s jedne strane, imamo nedovoljno izdvajanja za obrazovanje i naučnoistraživački rad i razvoj, a s druge strane, razvoj i primena, odnosno komercijalizacija inovacija ne vrše se na efikasan i efektivan način, jer u privredi još ne postoje istraživačka jezgra i potrebni kapaciteti za njihovo prihvatanje", naveo je ministar prosvete i nauke.

Predstavnik Svetske banke za Srbiju Lu Brefor ukazao je na skupu u Beogradu na značaj i važnost regionalne saradnje zemalja Zapadnog Balkana na polju nauke i istraživanja, kao i na saradnju javnog i privatnog sektora u ovoj oblasti.

Na trodnevnom skupu eksperti će razgovarati o mogućnostima i izazovima regionalne saradnje u oblasti instraživanja, razvoja i inovacija, upoređivaće sličnosti i razlike i tražiće načine za podršku naučnim i inovacionim politikama koje su zajedničke za zemlje učesnice regionalne konferencije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image