Slušaj vest

Na teritoriji Srbije aktivno šest požara na otvorenom prostoru, a izdvajaju se četiri lokacije - u mestu Šumarak u Deliblatskoj peščari, na planini Stolovi i u mestu Maglič kod Kraljeva i mestu Gabrovnica kod Zaječara. Požar na planini Stolovi zahvatio je suvu travu, nisko rastinje i listopadnu šumu na 200 hektara površine. Vodosnabdevanje naselja Dubovac i Šumarak u međuvremenu je uspostavljeno posredstvom agregata.

Deliblatska peščara Foto: Uros Arsic / AFP / Profimedia

Požar u Deliblatskoj peščari i dalje traje, Šumarak odbranjen

I tokom noći u Deliblatskoj peščari nastavlja se borba sa vatrenom stihijom koja je zahvatila oko 1.500 hektara šume i niskog rastinja.

Naselje Šumarak je uspešno odbranjeno i vatra nije ušla u domaćinstva niti zahvatila stambene objekte, potvrdio je za RTS zamenik predsednika opštine Kovin Ratko Mosurović.

Na terenu je proglašena vanredna situacija, a najveći problem spasiocima pravi jak vetar koji neprekidno menja pravac i iznova raspiruje plamen.

Iz MUP-a i Sektora za vanredne situacije ranije danas je potvrđeno RTS-u da je u akciju uključeno više od 100 vatrogasaca-spasilaca iz Kovina, Pančeva, Vršca i Bele Crkve, uz pojačanja iz Beograda, Zrenjanina, Smedereva i Novog Sada.

Iz vazduha deluju helikopteri MUP-a koji u kontinuitetu, cikličnim dopremanjem i izbacivanjem vode, natapaju najkritičnije tačke, dok teška mehanizacija "Vojvodinašuma" pravi zaštitne pojaseve kako bi sprečila prodiranje plamena ka kućama.

Dežurstva na obodu požarišta nastavljaju se tokom cele noći.

BONUS VIDEO:

00:24
Dim iznad Beograda Izvor: Kurir

 (RTS/Mondo)