"Vlada Srbije je manje više odredila budući Centar za azil. Sprovodimo još neke tehničke pripreme i ispitujemo sve mogućnosti i koliko će to ukupno da košta", rekao je Ljajić novinarima u Banji Koviljači nakon razgovora s predstavnicima Udruženja građana "Za Banju Koviljaču".

Upitan da navede mesto gde će biti taj objekat, on je odgovorio da to ne može učiniti, sve dok vlada i formalno ne donese odluku.

Građani Banje Koviljače traže izmeštanje Centra za azil i odlazak azilanata iz njihovog mesta, a kao razlog navode da im je ugrožena bezbednost zbog sve većeg broja azilanata.

Ljajić, koji je i ministar rada i socijalne politike, rekao je da u vladi postoji razumevanje za građane Banje Koviljače koji traže hitno izmeštanje Centra za azil iz svog mesta, ali ih je pozvao na strpljenje.

Kao dugoročni cilj za rešenje problema sve većeg broja azilanata u Banji Koviljači, on je naveo zatvaranje Centra za azil u tom mestu zbog "ugrožavanja turističkih potencijala".

"Pošto to neće biti ni brzo ni lako, moramo da preduzmemo čitav niz koraka kako bi se smanjio broj ilegalnih imigranata. Već od sutra pooštrićemo rad svih inspekcijskih službi, kao i kontrolu samih imigranata, objekata gde su smešteni i lica koja im organizuju prevoz u Banji Koviljači", kazao je Ljajić.

Predsednik Udruženja "Za Banju Koviljaču" Vladimir Vulović rekao je novinarima da je današnji sastanak s predstavnicima vlasti doprineo smirivanju tenzija u tom mestu.

"Dobili smo potvrde od predstavnika policije da će se vratiti mir i bezbednost u naše mesto i da će nam deca biti bezbedna. Zahvaljujemo se ministru Ljajiću što je u kratkom roku od incidenta došao u Banju Koviljaču", kazao je Vulović, govoreći o tvrdnji građana Banje Koviljače da je jedan ilegalni imigrant sinoć udario jedno dete.

Zamenik direktora policije Branislav Mitrović je nakon sastanka s predstavnicima građana Banje Koviljače rekao da će narednih dana policija biti mnogo aktivnija i prisutnija kako bi procesuirala sve one koji učestvuju u dovođenju, ilegalnom prebacivanju i izdavanju smeštaja stranim državljanima.

Mitrović je rekao da je na sastanku zajednički zaključeno da je u Banji Koviljači "prisutan preveliki broj azilanata".

"Problem su ilegalni prelasci granice i protiv toga bi najbolje bilo organizanizovano, zajeničko delovanje zemlja u regionu, što izostaje", rekao je Mitrović, navodeći da je podneto pet krivičnih prijava protiv vlasnika objekata sa ilegalnim migrantima u Banji Koviljači čiji se broj, kako je ocenio, smanjio posle preduzetih mera i aktivnosti.

Prema podacima lokalne policije, početkom novembra, van Centra za azil u Banji Koviljači koji ima 80 mesta, boravilo je više od 2.500 stranaca iz Afrike i Azije.

(agencije/MONDO)