• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO sa komunalcima: Zgrabi tezgu i beži

Preprodavci sklapaju svoje improvizovane kartonske tezge, brže bolje trpaju džempere,šalove, kišobrane i drangulije u velike torbe i kese…slika je koju i dalje možemo videti u pojedinim beogradskim ulicama i na pijacama.

Da su "divlje tezge" ostale veliki problem prestonice potvrdila je za MONDO načelnica komunalne policije Gorjana Obrenović.

"Ulična prodaja predstavlja najveći problem grada. Na drugom mestu su buka u ugostiteljskim objektima, a na trećem bahato parkiranje," kaže Obrenović.

Za nešto više od godinu dana rada komunalne policije učinjeno je mnogo na rešavanju problema divljih tezgi, ali, nisu u potpunosti iskorenjene, jer, kako kaže načelnica komunalaca, samo 107 policajca, koliko ih je bilo do pre mesec dana, nije moglo to fizički da izvede, a i tim preprodavcima je trebalo ponuditi alternativna mesta za prodaju, što nije uvek izvodljivo.

"Prvih nekoliko meseci rada kažnjavali smo samo prodavce pirotehničkih sredstava. To su uglavnom bile novčane kazne i mere oduzimanja robe. Prosto, želeli smo da se upoznamo sa radom na terenu, a i da građani nas upoznaju.

Takođe, bila je zima pa su naši zaposleni bili usmereni na prohodnost ulica i probleme vezane za čišćenje snega. Vremenom smo počeli da se bavimo ostalim problemima grada, a sada imamo 22.000 otvorenih slučajeva", objasnila nam je načelnica komunalne policije.


Vidikovac rak rana Beograda

Iako su "momci u plavom" još pre godinu počeli da patroliraju ulicama Beograda, nelegalna prodaja na pločnicima Knez Mihailove ulice, Deligradske, na Zelenom vencu, Vidikovcu, oko popularne "buvlje" pijace nije iskorenjena.

Međutim, ova služba koja radi 24 sata, svakodnevno, uspela je da iskoreni nelegalnu prodaju u Bulevaru kralja Aleksandra, gde je godinama carovala siva ekonomija.

"Ulična prodaja je suzbijena i u Nemanjinoj ulici, tako da se tezge sada mogu videti samo u Deligradskoj, a i Maršal Birjuzova više nije mesto na kom se okupljaju preprodavci.

Zeleni venac smo takođe regulisali, ali problem je što su ti ljudi u potpunosti uigrani. Oni znaju po kom principu se u komunalnoj policiji predaju smene.

Kada naša ekipa koja patrolira oko Zelenog venca preda smenu, a nova treba da izađe na teren sat vremena kasnije, preprodavci se u tih sat vremena brže-bolje "nacrtaju" na ulici."

Najgora situacija je na Vidikovcu, posebno na Vidikovačkoj pijaci gde se u kamionima prodaju kupus, krompir, paprika, a kada odu prodavci ostavljaju za sobom đubre i kartonske kutije.

”Vidikovac je rak rana Beograda i tu kao da nema leka. Taj potez nismo uspeli da uredimo jer najpre treba pronaći alternativu za ovakav vid prodaje, neko mesto na kojem bi svi ti preprodavci mogli da se okupe, a to je u nadležnosti Javnog komunalnog preduzeća Pijace", istakla je Gorjana Obrenović i dodala:
"To treba sistemski urediti. Treba neko vreme da pođe, ali potreban je i novac. Verujem da ću to doživeti."

A kad ih uhvate na delu..

Načelnica Gorjana Obrenović nam je objasnila da komunalni policajci uvek idu u grupi od troje, četvoro i da preprodavcima upadaju u oči, ali da je najbitnije da do sada nije bilo napada na njih.

Da se sve završva na razgovoru potvrdio je za MONDO i Miloš Dimitrijević koji radi u operativnom centru u Mekenzijevoj 31.

"Kada vidimo da može doći do sukoba na sve načine se trudimo da razgovor preokrenemo u drugi smer.

Obrenovićeva ističe da kazne koje napiše komunalna policija ne mogu popuniti budžet grada, već da im je cilj da opomenu ljude.

"Ako neće da plate kaznu na licu mesta.imaju rok od osam dana, a obično to bude i duže. Ako ni tada ne izmire dug, idu kod sudije za prekršaje. Ima slučajeva gde se prekršioci ne jave ni sudiji, a to su obično oni kojima stoji u ličnoj karti jedna adresa stanovanja, a žive na drugoj. O tome odlučuje sud u saradnji sa MUP-om.

Kako bi se ovi slučajevi brže procesuirali, gradska uprava je otvorila dežurni sud i u Mekenzijevoj 31, gde je sedište komunalne policije", pojasnila je ona.

A da se prodavci ne plaše suda i kažnjavanja dokazao nam je bračni par koji se bavi uličnom prodajom na Vidikovačkoj pijaci.

Oni su rekli za MONDO da iako imaju napisanih nekoliko kazni ne nameravaju da ih plate, kao i da računaju na njihovo zastarevanje.

“Nije lako, živimo od tih 20.000 dinara mesečno,a svakodnevno strepimo. Nikad se ne zna kada možemo biti uhvaćeni.

Neka nam daju neku alternativu.Spremni smo i da platimo mesto, jer ćemo onda moći ceo dan da prodajemo, a ne da bežimo", požalio se ovaj bračni par.

Žena nam je rekla da su prodavci složni i da se ispomažu tako što prvi koji primeti "momke u plavom" telefonom javlja ostalima kako bi mogli da pobegnu i dodala:
"Naravno, mnogima i oduzmu robu."

Zaplenjena roba kao u butiku

U magacinu komunalne policije ima svega i svačega, od donjeg veša, šnalica za kosu, knjiga,diskova.U njega roba stiže pod oznakom "pronađena", a čuva se na rafovima , uredno složena po brojevima.

"Kada preprodavac pobegne sa mesta na kojem prodaje, tu robu pakujemo u gepek službenog vozila i prevozimo do skladišta. Ali, ako na terenu uhvatimo uličnog prodavca koji nije uspeo da nam pobegne, pišemo zahtev sudiji za prekršaje i privremeno mu oduzimamo robu.

Sud je taj koji donosi odluku hoće li ona biti trajno oduzeta", objašnjava načelnica.

"Naša želja je, a to smo i predložili kabinetu gradonačelnika , da tu robu iskoristimo u humanitarne svrhe, odnosno da je poklonimo sigurnim kućama, domovima za stara lica, i deci bez roditeljskog staranja", rekla je Obrenović za MONDO.

I dok zaplenjena roba čeka svoju sudbinu u magacinu u Mekenzijevoj, a prekršajne prijave odluke sudije, divlje tezge još uvek ruže naš komšiluk.

U komunalnoj policiji koja sada broji 235 policajaca, krajem ove ili početkom sledeće godine pridružiće se još 100 kolega, pa se nadamo da će efekti biti još bolji.

(Jelena Stokić/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image