• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Decenija suđenja gazda Jezdi

Kada je 7. juna 2002. godine tadašnje Okružno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo optužnicu protiv Jezdimira Vasiljevića, vlasnika piramidalne štedionice „Jugoskandik” svima je, čini se, laknulo.

I onima koji su gazda Jezdi poverili novac zbog primamljivo visokih kamata i onima koji su verovali da je nova pravosudna vlast, ustoličena posle 5. oktobra 2000. godine, spremna da se obračuna sa ostacima režima Slobodana Miloševića. Niko, međutim, nije ni slutio da se epilog sudskog postupka neće nazirati ni posle gotovo čitave decenije.

Uprkos činjenici da je gazda Jezda pobegao u inostranstvo, o čemu je brujala čitava Srbija, tadašnje Okružno javno tužilaštvo u Beogradu je krajem 2000. godine, podnelo zahtev za sprovođenje istrage protiv vlasnika „Jugoskandika” i četvorice njegovih „kompanjona”. I, taman kada se činilo da će izbeći odgovornost zato što je sa saradnicima oštetio štediše za oko 190 miliona nemačkih maraka, Vasiljević je 22. januara 2001. godine, po povratku sa Kipra, uhapšen na beogradskom aerodromu.

"stražnom sudiji Zoranu Đorđeviću, tokom šestočasovnog ispitivanja, Jezdimir je pružio briljantnu odbranu ", rekao je po saslušanju Vasiljevića njegov branilac Dragoljub Đorđević. Kazao mu je da poseduje originalne diskete sa stanjem na dan 6. marta 1993. godine pomoću kojih nedvosmisleno može da se utvrdi da je toga dana u „Jugoskandiku” štedelo 54.000 štediša. Ukupno dugovanje prema njima tada je bilo oko 122 miliona maraka, od čega 104 miliona u Srbiji i 18 u Crnoj Gori.

Zbog optužbi da su izvršili produženo krivično delo zloupotrebe službenog položaja tužilaštvo je optužnicu podiglo protiv četvorice okrivljenih: Milorada Vukotića, Jezdimira Vasiljevića, Ljubivoja Šundića i Dragana Antonijevića, dok je advokata Stevana Protića teretilo za „običnu” zloupotrebu položaja.

Devet meseci pošto je uhapšen na aerodromu i odveden u pritvorsku jedinicu beogradskog Okružnog zatvora, Vasiljević je pušten da se brani sa slobode. Sud je, naime, odlučio da prihvati jemstvo koje je vlasnik „Jugoskandika” nudio kao garanciju da će se odazivati pozivima suda. Kao „zalog”, Vasiljević je stavio hipoteku na kuću njegovog prijatelja Nikole Kubatlije, u beogradskom naselju Dedinje, čija je vrednost procenjena na pola miliona evra.

Predmet je dat u rad veću kojem je predsedavao sudija Bojan Mišić. Izgledalo je da su svi uslovi za održavanje suđenja ispunjeni i da sve teče po planu: okrivljeni su izneli odbranu, sud je počeo da saslušava svedoke... Postupak je išao uobičajenim tokom sve dok gazda Jezda ponovo nije „odjezdio” u inostranstvo.

Po poternici Srbije, gazda Jezda je početkom aprila 2009. godine, uhapšen u Holandiji gde je u ekstradicionom pritvoru proveo godinu dana.

Do reforme pravosuđa, sprovedene u decembru 2009. godine, održano je 33, a odloženo čak 19 glavnih pretresa. Razlog odlaganja bio je, kako nam je pojašnjeno u sudu, nedostatak procesnih pretpostavki.

Kada je 26. marta 2010. godine Vasiljević deportovan u Srbiju iz Kraljevine Holandije, predmet je dat u rad novom sudskom veću jer predsednik starog, sudija Mišić, nije prošao opšti izbor sudija.

Od 31. maja 2010. godine, kada je novo veće zakazalo prvi pretres do danas, nijedno suđenje protiv petorice okrivljenih nije održano. Opet zbog nedostatka procesnih pretpostavki. Ali, ovoga puta, isključivo zbog nedolaska okrivljenih, piše "Politika".
(MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image