• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta sve ne valja u srpskim zatvorima

Zatvori u Srbiji su prebukirani, stari, vlažni, nedovoljno održavani, sa lošim sanitarnim čvorovima, a mnogi su izgrađeni u 19. veku.

Zaštitnik građana Srbije je danas saopštio da je utvrdio niz nepravilnosti u smeštaju zatvorenika u okružnim zatvorima i kazneno-popravnim zavodima.

"Kontrola obavljena u Kazneno-popravnom zavodu u Nišu je pokazala da su u paviljonu 'C' kupatila ruinirana, vlažna, sa neodgovarajućim sanitarnim uređajima i nedovoljnom privatnošću" što je konstatovano i u zatvorenom odeljenju Okružnog zatvora u Novom Sadu i Okružnog zatvora u Leskovcu, ukazala je služba zaštitnika građana.

Pomoćnik zaštitnika građana Miloš Janković rekao je agenciji Beta da se u zatvorima u Srbiji nalazi 11.500 zatvorenika što je četiri hiljade više od kapaciteta.

"Zatvori su 'prebukirani', a problem je što su i dosta stari. Mnogi su građeni u pretprošlom veku i nenamenski su građeni, a problem predstavlja i vlaga i nedovoljno održavanje prostorija", rekao je Janković.

Kao poseban problem je naveo položaj zatvorenika u sedmom paviljonu zatvora u Požarevcu, gde u malim prostorijama više osuđenika provodi po 23 sata dnevno.

U tom paviljonu "rad sa vaspitačima je minimalan", ukazao je Janković i naveo da ni za te ljude, ni za društvo nije dobro da oni tako provode zatvorske dane jer, pošto izdrže kaznu, nisu osposobljeni za život čime nastaje opasnost da po izlasku na slobodu ponovo počine krivična dela.

"Da bi se neko ponovo vratio u zatvor, potrebna je prethodna žrtva", upozorio je Janković.

On je naveo i da je služba zaštitnika građana tražila i da se šetnja zatvorenika produži sa dosadašnjih sat ili pola sata na dva sata dnevno.

Zaštitnik građana traži od okružnih zatvora i kazneno-popravnog zavoda i adaptaciju toaleta i kupatila, i da prostorije budu čiste i suve, sa primerenim sanitarnim uređajima, uz obezbeđenje privatnosti.

Kako je navedeno u saopštenju, kontrola u Kazneno-popravnom zavodu Požarevac-Zabela pokazala je da su povređena prava pritvorenika na zdravstvenu zaštitu u sedmom paviljonu gde je otežan kontakt sa lekarom, a time i mogućnost blagovremenog pregleda i lečenja.

Zaštitnik građana je preporučio nadležnima u tom zavodu da lekar jedanput u toku meseca poseti sve zatvorenike u sedmom paviljonu, tako što će ući u svaku prostoriju odnosno spavaonicu i u razgovoru utvrditi da li postoji potreba za lekarskim pregledom ili ne.

(Beta)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image