• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Standardi kvaliteta udžbenika loši?

Nacionalni prosvetni savet odbio kao neprihvatljive najavljene izmene i dopune zakona o udžbenicima. Iz Ministarstva prosvete i nauke prvi put zvanično priznaju da je jedan od osnova za taj propis zakonsko utemeljenje projekta besplatnih udžbenika.

Nacrt zakona, kako je najavio pomoćnik ministra prosvete Zoran Kostić, treba da se nađe na sednici vlade već u četvrtak, 26. januara, a članovi NPS smatraju da je taj tekst neprihvatljiv zbog procedure predlaganja i odobravanja udžbenika i zbog same definicije udžbenika.

Prema rečima predsednice NPS Desanke Radunović, Savet je nacrtom zakona nateran da bude "protočni bojler" zbog predviđenih loših proceduralnih rešenja u postupku donošenja i odobravanja udžbenika.

"Savet u provostepenom postupku preporučuje ministru da odobri ili ne odobri udžbenik, a da pri tome ne učestvuje u recenziji, niti u izboru komisije", rekla je ona i navela da neće da potpisuje odluke drugih organa, a da se potom Savetu pripisuje da je odobrio neki loš udžbenik.

Takođe, Savet i u drugostepenom postupku odlučuje o onomo što je već raspravljao, rekla je ona smatrajući da je procedura uređena tako da daje ekskluzivno pravo ministru na izbor udžbenka.

Član Saveta Ana Pešikan smatra da je NPS, predviđenom procedurom odobravanja udžbenka sveden na "šalter", smatrajući da su sadašnji standardi kvaliteta udžbenika loši.

Ona je ukazala da je definicija udžbenika kao "knjige u koju se ne piše", kontradiktorna sa onim što kažu nauka i istraživanja, smatrajući da je neprihvatljivo da se menja zakon kako bi se legalizovao projekat besplatnih udžbenika.

Prema rečima pomoćnice ministra prosvete Vesne File, jedan od osnova za donošenje zakona je projekat besplatnih udžbenka za sve učenike osnovnih škola koji, kako kaže, treba da ima uporište u zakonu.

"Osnov je trebalo imati u zakonu, zato što je i u državama koje su daleko više od nas odmakle u evropskom zakonodavstvu, taj osnov dat u zakonu", istakla je Fila.

Ona je navela da projekat besplatnih udžbenika postoji u Hrvatskoj, Finskoj, Estoniji, Bugarskoj, Mađarskoj...

"Projekat je bio jedan od razloga da se ovaj naš zakon na neki način upodobi za sve buduće generacije, da ne može nijedna vlada, bilo sadašnja ili buduća, promeniti odluku, baziranu na zakonu", istakla je pomoćnica ministra i navela da se slaže sa primedbama na račun definicije udžbenika.

Članovi NPS, međutm, smatraju da cela ideja i projekat besplatnih udžbenika ne treba da bude na uštrb kvaliteta obrazovanja.

Predsednica NPS je istakla da je zaštitinik prava građana konstatovao da je NPS u proceduri odobravanja udžbenika istorije prof. Predraga Simića, prekršio zakon, jer nije u zakonskom roku doneo odluku.

Primedbe na Nacrt zakona u udžbenicima ima i izdavačka kuća "Klet" koja je danas ponovo upozorila, u otvorenom pismu ministru prosvete i nauke, da je iz Nacrta izbačena moderna i razvojna definicija udžbenika i svedena na zbirku tekstova koju učenik može samo da pročita i vrati.

"Time svodite proces učenja na reprodukciju, a učenike dovodite u situaciju da vreme potrebno za učenje koriste za prepisivanje iz udžbenika i zbirke zadataka u koje je po predlogu izmena i dopuna Zakona o udžbenicima zabranjeno pisanje", navedeno je u pismu ministru Žarku Obradoviću.

U pismu prosleđenom medijima, "Klet" navodi da nikome ne treba da smeta zdrava konkurencija i veliki broj izdavača.

Austrija koja ima manje stanovnika od Srbije ima oko 200 izdavača udžbenika i dodatnih materijala za učenje, a Slovenija sa svojih dva miliona stanovnika ih ima 47, ista situacije je u svim evropskim zemljama, navodi se u pismu u kojem se ističe da se Srbija jedino razlikuje po tome što je jedina zemlja koja ima licencu za izdavača udžbenika.

"Klet" ističe da po postojećem Zakonu o udžbenicima, svi izdavači uplaćuju novac u Fond za niskotiražne udžbenike.

To, kako je navedeno, ne postoji ni u jednoj zemlji na svetu da izdavači finansiraju obavezu države da nacionalnim manjinama obezbedi udžbenike na njihovom maternjem jeziku.

U pismu se podseća da je samo izdavačka kuća "Klet" ove godine pripremila 38 naslova na jezicima nacionalnih manjina i preporučuje ministarstvu da objavi na svom sajtu koliko je koji izdavač uplatio u Fond za niskotiražne udžbenike kao i koja su izdanja pripremljena za sledeću godinu i kako će biti novac iz Fonda biti raspoređen.

Iz izdavačke kuće "Klet" pozvali su ministra Obradovića ili ovlašćenog predstavnika na TV duel, o ovoj, kako kažu, delikatnoj društvenoj temi.

Na današnjoj sednici, Nacionalni prosvetni savet je odbacio kao neprihvatljiv Nacrt zakona o udzbenicima zbog, kako je navedeno, procedure predlaganja i odobravanja udžbenika i same definicije udžbenika.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image