• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi već 165 dana u libijskom zatvoru

Prošlo je nešto više od pet meseci od kada su petorica srpskih državljana zarobljena u paklu građanskog rata u Libiji, ali je njihova sudbina i dalje neizvesna.

Petorica naših građana, zarobljenih tokom sukoba u Libiji, dali su izjavu istražnom sudiji, a konzul Srbije se uverio da su dobro

"Nismo se čuli telefonom duže vreme. Naš konzul ih je obišao i javio nam da su dobro. To je naš jedinac, njegova majka i ja jedva preživljavamo", kaže za „Politiku” otac jednog od mladića, moleći se da će nove libijske vlasti osloboditi njegovog sina i drugove.

Predstavnici naše ambasade ih redovno posećuju u zatvoru u Zintanu, gde je, posle hapšenja, prebačen i Gadafijev sin Seif al Islam.

Iako su tadašnji pobunjenici, a sadašnji predstavnici novih libijskih vlasti, prilikom hapšenja, 12. avgusta 2011, osumnjičili petoricu srpskih državljana da su ratovali na strani snaga pukovnika Gadafija, njihov pravni status je, zapravo, sve vreme nejasan. Da li je protiv njih podignuta bilo kakva optužnica, da li su oni ratni zarobljenici?

U Ministarstvu spoljnjih poslova rekli su za „Politiku” da je prošle nedelje naš konzul posetio naše građane u pritvoru zatvora u Zintanu, da im je odneo neophodne stvari i da se uverio da su dobro.

"Naše građane u pritvoru je posetila delegacija Crvenog krsta iz Ženeve kako bi se uverila da se s njima postupa dobro, a pre dve nedelje, oni su dali izjavu istražnom sudiji", istakao je „Politikin” izvor iz vrha srpske diplomatije, smatrajući da je trenutno najznačajnije da se pažljivim diplomatskim naporima obezbedi da se naši građani konačno nađu na slobodi.

Otac jednog od njih ne zna da li je podignuta optužnica protiv njegovog sina i drugova, bojeći se da bi svaka nepažljiva reč mogla samo da oteža položaj njegovog jedinca.

" Čujemo se povremeno s roditeljima ostalih zarobljenika, zajednički delimo našu tugu i muku. Kako odmiče vreme, sve je teže. A opet, svakoga dana očekujemo dobre vesti. Dani su teški, ali moramo izdržati. Sve je ovo kao ružan san, priča nesrećni otac.

Njegov sin je početkom avgusta prošle godine prvi put u životu napustio Srbiju, upuštajući se, kasnije se ispostavilo, u nepromišljenu avanturu, pokušavajući da zaradi novac u dalekoj zemlji, u kojoj bukte nemiri.

U reportaži ruskog lista „Komsomolska pravda”, čiji su reporteri slučajno otkrili dramatično putešestvije naših građana, zabeležena je ispovest njih petorice koji su doputovali u Tripoli kako bi radili na popravci oštećene infrastrukture tokom žestokih borbenih dejstava. Oni su osporavali bilo kakvo učešće u borbama na Gadafijevoj strani.

Državni zvaničnici Srbije demantovali su u više navrata sumnje novih libijskih vlasti da su se na strani svrgnutog pukovnika borili srpski plaćenici.

Zarobljeni Srbi koji čekaju odluku novih libijskih vlasti su: Zoran Nikolić iz Lazarevca, Milorad Junić iz Loznice, Milić Martinović iz Aranđelovca, Vojislav Nićiforović iz Beograda i Nedeljko Milanović iz Lazarevca. Njihovu jedinu zajedničku fotografiju je do sada objavila „Komsomolska pravda”.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image