Za razliku od kolega iz nekih drugih gradova Srbije, kojima je ispitni rok odložen zbog snega i hladnoće, neki studenti novosadskog univerziteta, na kom se aktivnosti redovno odvijaju, neće polagati ispipte zbog zaušaka.

Među obolelima od upale zaušnih žlezda je 22 studenta iz Bosne i Hercegovine, a petoro iz Novog Sada, jedna osoba je hospitalizovana, a ostali se oporavljaju na kućnom lečenju.

U novosadski Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata prvi pacijenti su se javili polovinom januara, posle povrataka sa božićnih i novogodišnjih praznika iz BiH, odakle su doneli tu zaraznu bolest, koju prati otok zaušnih žlezda i povišena temperatura.

Redovna vakcinacija protiv te bolesti u Srbiji se sprovodi od 1986. godine. Poslednja epidemija zaušaka na području pokrajine bila je u Sremu 2009. godine, kada je obolelo 114 osoba.

(Tanjug)