• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija nasledjuje članstvo u MMF

Srbija, posle proglašenja nezavisnosti Crne Gore, nasledjuje članstvo u Medjunarodnom monetranom fondu (MMF) sa postojećom kvotom, dok bi Crna Gora trebalo da sprovede proceduru učlanjenja, saopštila je u utorak Narodna banka Srbije (NBS).

Srbija, posle proglašenja nezavisnosti Crne Gore, nasledjuje članstvo u Medjunarodnom monetranom fondu (MMF) sa postojećom kvotom, dok bi Crna Gora trebalo da sprovede proceduru učlanjenja, saopštila je u utorak Narodna banka Srbije (NBS).

Isti postupak bi se, prema tumačenju NBS, odnosio i na članstvo u Svetskoj banci.

Povodom objavljenih konačnih preliminarnih rezultata crnogorskog referenduma NBS podseća da je prema Odredbama Beogradskog sporazuma i Ustavne povelje Državne zajednice SCG predvidjeno da država-članica koja iskoristi pravo istupanja ne nasledjuje pravo na medjunarodno-pravni subjektivitet.

Članstvom u MMF-u, koje je regulisano 20. decembra 2000. godine, predvidjeno je da kvota kod MMF-a iznosi 467,7 miliona specijalnih prava vučenja, a finansijske obaveze koje su bile uslov za regulisanje članstva u toj medjunarodnoj finansijskoj organizaciji izmirila je NBS.

"Sve finansijske obaveze prema MMF-u, uključujući i obaveze po osnovu zaključena tri finansijska aranžmana servisira NBS, pri čemu su obaveze po osnovu sredstava korišćenih u okviru hitne Post-konfliktne pomoći i Stand-by aranžmana već izmirene", navodi NBS.

NBS obavlja i poslove fiskalnog agenta i depozitara, a guverner državne zajednice Srbija i Crna Gora u MMF-u je guverner NBS, dok se dinar koristi kao valuta u finansijskim transakcijama sa Fondom.

Obaveze prema Pariskom klubu poverilaca redovno se i ratama otplaćuju, a 94,12 odsto tih obaveza otplaćuje Srbija a 5,88 odsto Crna Gora. NBS je agent Srbije i Crne Gore, posredstvom koje se obavlja servisiranje obaveza prema tim poveriocima.

Srbija je, kako navodi NBS, sama preuzela i redovno otlaćuje obaveze prema Londonskom klubu poverilaca.

U saopštenju NBS se ističe da će predstavnici NBS i Ministarstva finansija nastaviće rad na utvrdjivanju visine finansijske aktive i pasive SRJ izmedju Srbije i Crne Gore. Datum preseka za podelu tih finansijskih prava i obaveza je 3. novembar 1999. godine, kada je Crna Gora izašla iz monetarnog sistema SRJ.

NBS ističe da postojeći model obavljanja platnog prometa izmedju Srbije i Crne Gore funkcioniše bez većih problema i posle prelaska Crne Gore na evro, uz potpuno uvažavanje postojanja dve valute i dva različita monetarna sistema.

"Tokom prošle godine predstavnici dve centralne banke vodili su razgovore o unapredjenju tog modela. Imajući, medjutim, u vidu rezultate referenduma, a nakon okončanja neophodne pravne procedure, NBS je spremna da sa CBCG nastavi razgovore u novonastalim okolnostima u cilju unapredjenja platnog prometa izmedju Srbije i Crne Gore", saopštava NBS.

Objašnjavajući kako će se u novim okolnostima rešavati nerešena pitanja u vezi sa starom deviznom štednjom, NBS naglašava da će za to biti nadležni organi Srbije i Crne Gore.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image