• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I srednje obrazovanje biće obavezno?

Cilj strategije obrazovanja Srbije, koju bi Vlada trebalo da usvoji tokom aprila, je da do 2020. godine bude između 35 i 40 odsto visokoobrazovanog kadra, kao i da srednje obrazovanje postane obavezno.

Dokument, koji je danas predstavljen na Skupu u Beogradskom Sava centru, trebalo bi da tokom marta prođe kroz seriju javnih rasprava, pa bi, prema rečima ministra prosvete i nauke Žarka Obradovića, pre nego što ga Vlada usvoji moglo da bude i određenih prilagođavanja.

Iako statistika pokazuje da u Srbiji sada ima oko 6,5 odsto fakultetski obrazovanih, u skladu sa planovima Evropske unije, srpska obrazovna strategija predviđa da taj procenat poraste i do 40 odsto.

Rukovodilac tima za izradu Strategije obrazovanja Vlastimir Matejić smatra da to nije neizvodljivo i da obrazovne ustanove u Srbiji imaju kapacitet za to.

"Ne znamo kako će te 2020. godine izgledati privreda u Srbiji, ali dobar je put da postoji obrazovana populacija koja će tu sliku kreirati", kazao je Matejić.

Cilj strategije je i da srednje obrazovanje, bar do sticanja bilo kakvih kvalifikacija za zapošljavanje, bude obavezno. Sadašnjim Ustavom nije predviđeno da srednje obrazovanje bude obavezno, pa bi ostvarenje tog strateškog cilja zahtevalo promene najviseg pravnog akta u zemlji.

"O promenam Ustava se govori od strane političkih faktora. Evo još jedan dodatan razlog, da i obavezno srednje obrazovanje bude uneto u Ustav", kazao je ministar prosvete i nauke.

Strategija predviđa i da se u srednjem obrazovanju polovina đaka školuje u gimnazijama, a polovina u stručnim školama, kako se ne bi školovao kadar koji ne može da nađe posao.

Nova strategija predviđa i da se pored sadašnjeg obaveznog pripremnog predškolskog perioda uvede i još jedna godina predškolskog obrazovanja.

Cilj strategije je i da se sa sadašnjih oko 4,5 odsto ulaganja u obrazovanje porastu na oko 6 odsto bruto društvenog proizvoda.

Umešto sadašnjih 0,85 odsto, oko 1,5 procenata trebalo bi da bude namenjeno viskokom obrazovanju.

Predviđa se i nagrađivanje nastavnika koji dobro obavljaju svoj posao, kao i jačanje vaspitne uloge škole.

"Jačanje vaspitne uloge škole preduslov je za smanjenje nasilja u školama", smatra rukovodilac tima za izradu strategije obrazovanja Ivan Ivić.

On je ukazao da u Srbiji ima oko 22 odsto stanovništva koje nije završilo osnovnu školu. Cilj strategije je da obuhvat stanovništva osnovnim obrazovanjem bude potpun.

Strategija obrazovanja Srbije predstavljena je na skupu "Dobe prakse i partnerstva - ključ efikasnog kvalitetnog i pravednog obrazovanja".

Dvodnevnu konferenciju je organizovalo Ministarsvo prosvete i nauke Srbije u saradnji sa delegacijom Evropske unije.

(Beta)



Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image