Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je odluku Višeg suda u Beogradu da Radojka Radmilovića (38), osuđenog za proterivanje Hrvata iz Bapske u istočnoj Slavoniji tokom rata, izruči Hrvatskoj.

Dokumentaciono informacioni centar "Veritas" je najavio tužbu Ustavnom sudu Srbije zbog ove odluke, jer smatraju da se izbeglice ne mogu izručivati iz Srbije, jer ih srpski Zakon o izbeglicama izjednačava sa državljanima Srbije i nalaže da im se obezbedi zaštita svih prava, kao i međunarodna pravna zaštita.

Podseća se da Ugovor o međusobnom izručenju lica između Srbije i Hrvatske iz 2010. godine ne obuhvata procesuirane za ratne zločine.

Porodica, odbrana i Krajišnici okupljeni oko "Veritasa" smatraju da su Viši sud u Beograd i Apelacioni sud prekršili ovaj srpski zakon, kao i međunarodne konvencije o zaštiti izbeglica, zbog čega će podneti ustavnu tužbu Ustavnom sudu Srbije protiv odluka ovih sudova.

"Veritas" je iznenađen nedoslednošću Apelacionog suda, jer je, kako se navodi, isti sud pre dve godine odbio da Hrvatskoj izruči Ranka Šljubaru, jednog od saokrivljenih u ovom predmetu, kao saizvršioca istog dela.

Radmilovića je 2. decembra 2011. godine, na osnovu međunarodne poternice koju je raspisao hrvatski Interpol, uhapsila policija Srbije u selu Martinci u opštini Sremska Mitrovica, gde je živeo proteklih desetak godina kao izbeglica.

Županijski sud u Vukovaru je 2004. godine proglasio krivim devetoro Srba, među kojima i Radmilovića, jer je, navodno, učestvovao u proterivanju 69 Hrvata iz mjesta Bapska, zbog čega je u odsustvu osuđen na tri godine zatvora.

Iz "Veritasa" navode i da je Radmilović, zajedno sa ostalim Srbima u Požeškoj kotlini podno Papuka i Psunja, u oktobru 1991. godine morao da napustiti svoje selo Vučjak Čečavski.

Hrvatske snage su tokom "čišćenja" tih sela ubile 67 Srba, prosečne starosti oko 60 godina, među kojima su i Radojkov otac i deda, koji se još vode među nestalima, a za ove zločine još niko nije procesuiran, niti odgovarao.

(Srna)