• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zabluda je da je Srbija bogata vodom

Srbija je zemlja sa nedovoljno vlastitih voda za sve potrebe u budućnosti, a zabludu je razotkrio Prostorni plan Srbije, kaže profesor Branislav Đorđević. Veliko je pitanje kako ćemo naći vodu koja će nam trebati u bliskoj budućnosti.

U Srbiji su najugroženija područja severne Bačke, Šumadije, Južnog Pomoravlja i Kosova, objasnio je profesor Đorđević na predavanju "Vode i vodoprivredna infrastruktura Srbije - strateška rešenja iz Prostornog plana Srbije" u Muzeju nauke i tehnike..

Ti delovi zemlje, kada je reč o domicilnim vodama, na raspolaganju imaju prosečno manje od 500 metara kubnih vode po stanovniku godišnje.

Razvoj vodne infrastrukture će se zbog toga odvijati u sve složenijim uslovima u narednom periodu, istakao je Đorđević na skupu koji je organizovalo Naučno društvo Srbije, u okviru ciklusa predavanja povodom Svetskog dana voda 22. marta.

Đorđević je istakao da itekako treba da razmišljamo kako ćemo obezbediti dovoljne količine vode u skoroj budućnosti, s obzirom na to da poseban problem predstavlja velika prostorna i vremenska neravnomernost voda na području Balkana, koja je jedna od najnepovoljnijih u Evropi.

Profesor Đorđević, koji je utemeljivač teorije o vodoprivrednim sistemima, istakao je da je u Srbiji neophodno graditi akumulacije vode, podsetivši da su ideje o njihovoj izgradnji nailazile na otpor u javnosti zbog raznih nevladinih organizacija koje se tome protive.

On je takođe naglasio da bi, zbog sve češćih sušnih godina u poslednje vreme, trebalo manje da trošimo vodu, zbog neizvesne budućnosti po pitanju njenog kvaliteta i količine.

Razvoj bi trebalo da bude zasnovan na održivom korišćenju i podzemnih i površinskih voda, rekao je prof. Đorđević i dodao da se, zbog vrlo nepovoljne neravnomernosti protoka po vremenu i prostoru, razvoj integralnih sistema mora osloniti na akumulacije sa tzv. godišnjim regulisanjem protoka.

Đorđević je rekao da će problem postajati sve složeniji zbog globalnih klimatskih promena, čiji je efekat pogoršanje ekstremnih fenomena, a to je da povodnji, kada dolazi do velikog povećanja nivoa vode, postaju sve veći, dok se smanjuju male vode i produžava vreme njihovog trajanja.

Zbog svega toga, prema njegovim rečima, strateška rešenja razvoja vodne infrastukture Srbije u ključnim oblastima sektora voda su regionalni sistemi za snabdevanje vodom naselja i privrede, energetika, navodnjavanje, zaštita od poplava i uređenje reka, poboljšavanje režima malih voda, zaštita kvaliteta voda i rešenja za uticaj na okruženje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image