• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU produžava život Srbima?

Prosečna starost Srba je 41.2 godine. Prema projekcijama do 2030. svaki četvrti stanovnik imaće više od 65 godina. EU proglasila 2012. godinom aktivnog starenja.

Generalna sekretarka Fondacije Nataša Vučković, otvarajući konferenciju "Aktivno starenje u Evropi i Srbiji" u sali Narodne banke, rekla je da aktivno starenje znači stariti u okviru društva.

Ona je navela da je cilj za ovu godinu, koju je EU proglasila godinom aktivnog starenja, promena svesti o doprinosu iskustva starijih ljudi.

"Ključno kod koncepta aktivnog starenja je da on odstupa od tradicionalnog pristupa starijima. Stariji nisu samo teret, ni samo masovni korisnici usluga socijalne pomoći, već i oni mogu da doprinesu razvoju zajednice", istakla je ona.

Zamenik šefa Delegacije EU, Adriano Martins, rekao je tom prilikom da je očekivani životni vek u EU 79 godina, duži nego ikada, što predstavlja izazov za javne finansije, naročito za penzioni i zdravstveni fond.

"EU je odredila 2012. godinu za godinu aktivnog starenja kako bi se promovisale i stvarale nove mogućnosti za starije, a to je naročito bitno za Srbiju, koja je među najstarijim zemljama na svetu i u kojoj je taj problem naročito naglašen", rekao je Martins.

Zaštitnik građana, Saša Janković istakao je da je posao države da pomaže najširem krugu građana i da pomaže uključivanje starijeg stanovništva u aktivnosti u koje tradicionalno nisu uključeni.

"Stariji sugrađani nisu uobičajena i česta pojava u kancelarijama državnih organa, pa ni u kancelariji Zaštitnika građana, u smislu podnošenja pritužbi, što dovoljno govori o tome da oni ne očekuju mnogo i da se i sami osećaju isključeno", rekao je Janković.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije, Nebojša Atanacković istakao je da je logično je da u jednoj zemlji koja ima ovako visok stepen nezaposlenosti u posebno teškom položaju budu stariji radnici.

"Neke stvari se mogu rešiti stimulacijom. Poslodavci radnika sa dugim radnim stažom mogli bi biti manje opterećeni porezima i doprinosima. Tom finansijskom stimulacijom poslodavaca stariji građani bi lakše dolazili do posla", objasnio je Atanacković.

Konferencija je odžana u okviru projekta "Zaustavimo diskriminaciju starijih i podržimo aktivno starenje" koji realizuje fondacija "Centar za demokratiju", a podržava Delegacija Evropske Unije u Srbiji u okviru programa "Podrška civilnom društvu".

Evropska unija je proglasila 2012. godinom starenja kako bi se smanjili rašireni negativni stavovi i stereotipi prema starenju, zaustavili trendovi otpuštanja i smanjila stopa nezaposlenosti osoba starijih od 50 godina.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image